Nükleer söz düellosu

Seul’deki zirvede “Gerekenden fazla nükleer silahımız var. Kurallar uygulanacak. İhlallerin sonuçları olur” diyen ABD Başkanı Obama’ya, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’dan hemen yanıt geldi. Duşanbe’de bulunan Ahmedinejad, “NATO ve ABD’nin dünyaya kendi şartlarını dayattıkları günler geride kaldı” dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin, Güney Kore’nin başkenti Seul’de dün resmi açılışı yapıldı. Uluslararası tepkilere rağmen gelecek ay uzaya füze ve uydu göndermeyi planlayan Kuzey Kore ve şüphe yaratan nükleer programını sürdüren İran meselelerinin de konuşulduğu zirve toplantılarına, 53 ülkenin yöneticilerinin yanı sıra Uluslararası polis teşkilatı İnterpol ve üç uluslararası teşkilat katılıyor. ABD Başkanı Barack Obama dün sabah yaptığı açıklamada, dünyadan binlerce nükleer malzemenin toplandığını, şu an güvenlikte olduğunu ve Seul gibi bir kente karşı kullanılamayacağını öne sürdü, özetle şunları söyledi:

İRAN’A: “İranlı liderler önlerindeki seçenekten kaçış olmadığını anlamalı. İran ciddiyet ve aciliyetle hareket etmeli. Sorumluluklarını yerine getirmeliler.Geçmişte inkar, kandırma ve aldatma yolunu seçtiler. Diplomatik çözüm hala mümkün ama zaman az. Antlaşmalar bağlıyıcıdır. Kurallar uygulanacak. İhlallelerin sonuçları olur. Giderek daha fazla sayıda rejimin dünyanın en tehlikeli silahlarına sahip olduğu bir geleceği reddediyoruz.

KUZEY KORE’YE: Bugüne kadar anlamış olmalılar. Provokasyonlarla ve nükleer silah peşinde koşmakla aradıkları güvenliğe ulaşamaz, aksine onun altını oyarlar. Arzu ettiğiniz saygınlık yerine kendinizi daha da yalıtıyorsunuz. Barışın peşinden gitme cesaretini gösterin, aksi takdirde dünyanın gazabıyla karşı karşıya kalırsınız.”

ABD heyeti terk etti

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise Afganistan konulu Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı için geldiği Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de ABD ve NATO’yu eleştirdi. “Afganistan’daki tüm kötülüklerin nedeninin bu ülkede NATO ve ABD askeri güçlerinin bulunması” olarak değerlendiren Ahmedinejad, “Afgan halkı, kendi evinde saldırılara maruz kalıyor. Bu halde sorun Afgan halkında mı? Pakistan’da da, Filistin’de de, birçok Afrika ülkelerinde de durum böyle. Tüm sorun, terörle mücadele maskesi altında Afganistan’a giren NATO’da ve NATO’nun politikasındadır. Şimdi ise yine bu sloganla Rusya ve Çin’in

etrafını sarıyor” diye konuştu. Ahmedinejad, “NATO ve ABD’nin dünyaya kendi şartlarını dayattıkları günler geride kaldı” dedi. Ahmadinejad’ın konuşma yaptığı sırada, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Blake başkanlığındaki ABD heyeti toplantı salonunu terk etti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?