NYT – İstanbul’da galeri gezintisi

istanbulda galeri gezintisi

NYT – İstanbul’da galeri gezintisi. Beyoğlundaki en tanınmış müze ve sanat galerilerinin çoğu ilgi uyandıran yeni sergilerini açtılar.

NYT – İstanbul’da galeri gezintisi

Kış mevsimi, havasına güven olmaz denilen İstanbul için çok tercih edilen bir ziyaret dönemi olmamakla birlikte galeri gezintileri için harika bir zamandır.

Beyoğlundaki en tanınmış müze ve sanat galerilerinin çoğu ilgi uyandıran yeni sergilerini açtılar.

Sergiler direktörü Emre Baykal, “Haset, Hüsumet, Rezalet” isimli serginin ikincisinde çoğunluğunu Türk sanatçılarının yeni eserlerinin oluşturduğu çalışmaları Arter sanat galerisinde biraraya getirdi.

Burada, Canan isimli sanatçı “Yalvarırım bana aşktan bahsetmeyin” isimli çalışmasında 1970’lerin Yesilçam porno piyasasinin zirve günlerinin erotik film posterleriyle kaplanmış bir odayı sunuyor. Odanın bir köşesindeki şeffaf bir bölme içinde masum görünüşlü beyaz bir bornoz; bornozun arkasında ise işlenmiş bir intihar notu.

Diğer ilginç çalışmalar, Nilbar Güreş’in Anadolu arkeolojisinden antik sembollerle süslenmiş “İkiz Tanrıça: Bir Karşılaşmanın Eskizi” adlı kolajı ve Hera Büyüktaşçıyan’ın hasır altı edilmiş tabulara bakışını gösteren “Ada” isimli eseridir.

Bu sergide ki en güçlü parça Hale Tenger’in “Böyle Tanıdıklarım Var III” adlı çalışmasıdır. İstiklal Caddesi’nden sergiye gelen ziyaretçiler, röntgen filmlerinden oluşan kronolojik koridordan geçerek Türk siyasi tarihininde gerçekleşen halk protestolarına ve öldürülen gazetecilere ait sarsıcı resimler ile 1980 ihtilalini takip eden dönemde gerçekleşen  şiddet olaylarına ait sahneleri görebilirler.

Paralelindeki Meşrutiyet Caddesinde bulunan Pera müzesi, iki yeni sergiye ev sahipliği yapıyor: Macar-Amerikalı fotoğrafçı Nickolas Muray, cesur adamın şehirleşmenin ilk yıllarına ait siyah-beyaz nü retrospektif (geçmişe ait) eserlerinin yani sıra Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor ve hayranı olduğu kadın Frida Kahlo’nun çok renkli portreleri Pera Müzesinde sergileniyor. Başka bir katta, Ürdün Ulusal Güzel Sanatlar Galerisinin “Çöl ve Deniz Arasında” isimli 52 eserden oluşan din, kadın hakları ve Arap Baharı devrimlerinin etkisi gibi güncel konuları kapsayan eserler sunuluyor.

Bankalar Caddesi üzerinde,10 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan SALT Galata’da ise, Turkiye’nin sekiz sınır komşunu dolaşmış Cynthia Madansky ve Angelika Brudniak’ın “1+8” isimli büyük ekran video enstalasyonu var. Yunanistan, Bulgaristan , Gürcistan, Ermenistan, Nakçivan, İran,Irak ve Suriye insanının günlük yaşamları ve umutları hakkında konuşurken kaydettikleri sekiz video sunumunun İran kısmında, görüntü karanlık. Sanatçılara, İran’da film çekebilmeleri için izin verilmemiş. Fakat onlar, kişisel veya iş için Türkiye sınırını geçmiş iranlıların ses kaydını yapmayı başarmış. Onlardan hiçbiri, görüntüsünün yayınlanması konusunda güvende hissetmiyor.

Haberin orjinali: https://rendezvous.blogs.nytimes.com/2013/01/25/gallery-stroll-istanbul/

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?