NYT: Kürtler, tutuklamalara karşılık veriyor

New York Times, 2009 seçimlerinden sonra 630 BDP’linin tutuklandığını belirterek, Nevruz kutlamalarındaki olayları ‘Kürtler, Türkiye’de karşılık veriyor’ şeklinde yorumladı.

-Türkiye’deki Nevruz kutlamalarındaki gerilim yabancı basına da yansıdı. New York Times gazetesi, 2009 seçimlerinden sonra 630 BDP’linin tutuklandığını belirterek, “Kürtler, Türkiye’de karşılık veriyor” dedi.

Gazete, Arap isyanını destekleyen Türk hükümetinin, kendi ülkesindeki muhaliflere ya da protestoculara sınırlı sabır gösterdiğini savunarak, Türk polisinin, Nevruzdan önce yapılan gösterilerde Kürtleri bastırmak için tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullandığını ifade etti.

ABD’nin önemli gazetesi New York Times, “Bir kuşatma hissi, Kürtler Türkiye’de karşılık veriyor” başlıklı geniş haberinde, 2009 genel seçimlerinde Barış ve Demokrasi Partisi’nin 98 ilçede kazandığını ve bu sonucun partinin yasadışı PKK ile bağlantısı şüphesiyle Ankara’yı “dehşete düşürdüğünü” yazdı.

Bundan sonra, 24 Belediye Başkanı ve düzinelerce İl Meclis Üyesi’nin de dahil olduğu 630 BDP’li yetkilinin terörizm ve ayrılıkçılık suçlamasıyla tutuklandığını belirten gazete, “Kürt göstericiler, Arap isyanını destekleyen ancak kendi ülkesindeki muhaliflere ya da sokaklardaki protestoculara sınırlı sabır gösteren Türk hükümetine baskı uygulamak umuduyla özerklik çağrılarını yoğunlaştırdığı zaman Türkiye’nin geniş Kürt nüfusuyla gerilimi son günlerde yükseldi” yorumunu yaptı.

“KÜRTLERE TAZYİKLİ SU VE GÖZ YAŞARTICI GAZ”
Gazete, hafta sonu Türk polisinin Nevruz’dan önce yapılan kutlamalarda Kürt göstericileri bastırmak için tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullandığını kaydederek, İstanbul’da bir yerel siyasetçinin protestolarda öldüğünü belirtti.
Haberde ayrıca, düzinelerce Kürt yanlısı gazeteci, entelektüel ve akademisyenin tutuklandığı ifade edilerek, hükümetin özel Kürtçe dil kursları dahil bazı değişiklikler yaparak Kürtlerle ilişkilerini iyileştirmeyi amaçladığını, ancak bu karşılığın 15 milyon Kürt’ün haklarının yeni anayasada tanınmasını isteyen Kürt aktivistler için yeterli olmadığı ifadeleri yer aldı. (anka)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?