NYT: Türkiye, yüzlerce yayın üzerindeki yasağı kaldırıyor

NYT: Türkiye, yüzlerce yayın üzerindeki yasağı kaldırıyor

Türkiye’de 5 Ocak itibariyle 2 bine yakın yayın üzerindeki yasağın kaldırılacak olması New York Times gazetesinde geniş bir habere konu oldu. ABD’li gazete,”Yasakların kaldırılmasının ifade özgürlüğü için ne kadar anlamlı olduğu meselesinin tartışma yarattığı”nı belirtirken son günlerde “Mühteşem Yüzyıl” tartışmaları çerçevesinde tarihi olaylar ve kişilerin küçük dürülmesini yasaklayan bir yasa teklifinin Meclis’e sunulduğuna, “The Simpsons” dizisini yayınlayan kanala ceza verildiğine dikkat çekti.
NYT, “Türkiye, Yüzlerce Yayın Üzerindeki Yasakları Kaldırmayı Planlıyor” başlığını kullandığı haberde Ankara Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral’ın konuya ilişkin “Yasağın kaldırılması ile toplumun yeni bir sayfa açmasına olanak sağlanacağı” yönündeki açıklamasına dikkat çekildi.

Haklarındaki yasağın kalkacağı kitapların arasında “Türkiye’nin 20.yüzyılının en büyük şairi” olarak nitelediği Nazım Hikmet’in bazı eserlerinin de bulunduğunu vurgulayan gazete, serbest kalacak birçok eser arasında “ülkenin en etkili dinbilimcisi” dediği Said Nursi’nin bir kitabı ile Karl Marx’ın “Komünist Manifestosu”, Dersim’e ait halk türküleri koleksiyonu ve İtalyan çocuk kitabı “Kaptan Miki”yi de saydı.
ABD’li gazete, reformla bir bakıma yasaların, ülkenin sosyal realitesine uyumlu hale getirileceğini kaydetti.

-“YASAKLARIN KALDIRILMASI İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN NE KADAR ANLAMLI?”-

Bu arada, gazete, yasak kitapların çoğunun yasaklara rağmen yıllarca serbestçe satıldığını belirttiği haberinde ordunun ise yasakları hala uyguladığını ve yasak kitaplara el konulduğu savlarına da yer verdi.   
Serbestçe satılan “yasak” kitapların bir örneği olarak “Komünist Manifestosu” ve Aziz Nesin’in “Azizname” eserini gösteren gazete, “Yasakların kaldırılmasının, Türkiye’deki ifade özgürlüğü açısından ne kadar anlamlı olduğu meselesi tartışma yarattı” diye yazdı.

-İBRAHİM KALIN: “YENİ BİR SAYFA AÇILDI”-

NYT, haberinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı İbrahim Kalın’ın “Açık ki yeni bir sayfa açıldı” sözlerine de yer verdi.
İbrahim Kalın, gazeteye gönderdiği bir e-mail’de hükümetin yargı reform paketi ile “ifade özgürlüğü için kapsamlı önlemlerin” getirildiğini söyledi.

-ANKARA’DAN “ÇELİŞKİLİ İŞARETLER GELİYOR”-

Buna karşın NYT, Ankara’dan “birçok çelişkili işaretler”in geldiği yönündeki eleştirileri de yansıttığı haberde “Mühteşem Yüzyılın” tartışmaları üzerinde iktidar partisine mensup bir milletvekilinin tarihi olaylar ve kişiler küçük düşürülüp aşağınlanmasını yasaklayan bir yasa teklifini Meclis’e sunduğunu, “The Simpsons” dizisini yayınlanan kanala ceza verildiğini anımsattı.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?