O iyiydi de sosyal medya terörist yaptı

ABD Başkanı Barack Obama’ya suikast planlamak suçundan önceki gün 15 yıl hapse mahkum edilen Özbek vatandaşı Uluğbek Kadirov avukatına göre sosyal medyanın kurbanı.

2009’da New York’ta tıp eğitimi almak için geldiği ABD’de İngilizcesi yeterli bulunmadığı için Alabama eyaletinde bir alışveriş merkezinde çalışmak zorunda kalan 22 yaşındaki Kadirov, geçen yıl Özbek bir cihat örgütü adına Obama’yı öldürmek için bir muhbirden silah ve el bombası satın alırken yakalanmıştı. Kadirov’un avukatı Lance Bell genç adamın radikalleşmesinden interneti sorumlu tutarak, “Kadirov ‘büyük, kötü bir terörist’ değil, sadece hayatını yolunu koymaya çalışan bir gençti. Ben onu kurban olarak nitelendirmiyorum. Ama bir dereceye kadar sosyal medyanın kurbanı” dedi.

Kadirov, cihat videolarının etkisinde kaldığını söylemişti. YouTube üzerinden ABD’nin terör listesinde bulunan Özbekistan İslami Hareketi’ne bağlı “Emir” lakaplı bir kişiyle temasa geçtiği anlaşılmıştı. Savcı da bu davanın bir gencin internetteki yalanlarla nasıl radikalleştirilebildiğinin kanıtı olduğunu savundu.

Yakın mesafeden vuracaktı

Basına yansıyan iddianameye göre “Emir” kod adlı kişi, Kadirov’dan önce bir keskin nişancı silahı edinmesini istedi. Ancak Kadirov itiraz etti. Çünkü hem pahalı olacağını hem de bir keskin nişancı silahını kullanmayı beceremeyeceğini düşündü. Bunun üzerine Başkan’a yakın mesafeden ateş edebileceği bir silah almaya karar verdi. Daha sonra FBI muhbirine dönüşen bir silah satıcısından geçen yılın 13 Temmuz’unda Sendra M115A1 marka bir otomatik tüfek aldı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?