O yolculara niye izin verilmedi?

İsrail’in Filistin’e Hoş geldiniz kampanyasına katılan aktivistler için hazırladığı ‘kara liste’ tepki çekerken THY’nin söz konusu yolcuları engelleyerek uluslararası uçuş kurallarına uygun davrandığı bildirildi.

AVRUPA’nın değişik ülkelerinden “Filistin’e Hoş geldiniz” kampanyasına destek vermek için İsrail üzerinden Filistin’e gitmek isteyen 50’ye yakın aktivistin, İsrail’in “Bu yolcuların uçuşlarını engelleyin” talebi nedeniyle izin verilmediği bildirildi. Türk yetkililer, İsrail’in Atatürk Havalimanı’ndaki THY başta olmak üzere tüm hava yolları şirketlerine, girişlerine izin verilmeyecek yolcuların isimlerini tek tek verdiğini belirterek, şunları söylediler:

“Uluslararası uçuş kurallarına göre, bir ülkenin, topraklarına almayacağı kişilerin isimlerini bildirmesine rağmen, bu kişiler bir havayolu şirketince bu ülkeye götürülemezler. Bu yapıldığı takdirde, şirket suç işlemiş duruma düşer. Hem yolcuyu çıkış yaptığı yere geri götürmek, hem de para cezası ödemek zorunda kalır. Bu nedenle aktivistlerin THY veya bir başka şirketin uçağı ile Tel Aviv’e gidişine izin verilmedi.”

İsrail’in Filistin politikasını kınamak için aralarında çok sayıda Fransız’ın olduğu 50’ye yakın aktivist İsrail’e uçuşuna izin verilmeyince, Atatürk Havalimanı’nda eylem yaparak, İsrail’i ve kendilerine uçuş izni vermeyen THY’yi kınamıştı.

THY: Uçak inemez bilgisi geldi

İsrail’in Tel Aviv Havalimanı’nda eylem yapacak kişilerin yolcu listesinde olması nedeniyle THY’nin uçaklarını indirmeyeceğini bildirdiğini belirten THY Basın Müşaviri Ali Genç, “Uçağın inemeyeceği bilgisini aldıktan sonra diğer yolcularımızı da mağdur etmemek amacıyla 15 Nisan’daki TK784, 786 ve 788 seferlerimizi iptal etmek zorunda kaldık. Bizle birlikte Lufthansa, Air France, Alitalia gibi Avrupalı havayolu şirketleri de seferlerini iptal etti. Ancak herhangi bir tehdit söz konusu değil” dedi. – Tolga ÖZBEK. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?