Obama: ‘Afganistan’dan Erken Çekilme Yok’

Başkan Barack Obama, Afganistan’da 16 sivilin bir asker tarafından öldürülmesi olayının ardından bu ülkeden apar topar çekilmeyeceklerini açıkladı.

Los Angeles’ta ABC televizyonuna özel demeç veren Obama, acele çekilmenin daha fazla kargaşa ve felaket yaratacağı uyarısında bulundu. Obama askerlerin sorumlu bir şekilde Afganistan’dan 2014 yılına kadar çekilme takviminin yürüdüğüne işaret ederken, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’ye sivillerin öldürülmesi olayından dolayı başsağlığı dilediğini, saldırganın cezalandırılacağı yolunda güvence verdiğini söyledi.

Afganistan’la ilgili stratejilerinin değişmeyeceğini söyleyen Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney de, Afganistan’da El Kaide’yle mücadele hedeflerine bağlı kalacaklarını bildirdi. Amerikan stratejisinin askerlerin çekilmesi ve yetkinin Afganlar’a devri çerçevesinde işlemeye devam ettiğini hatırlatan Carney, sözkonusu olayın takvimlerini değiştirmeyeceğini kaydetti.

Taleban ise sivillerin öldürülmesinin intikamını alacağı tehdidinde bulundu.

Olay Afgan meclisi tarafından da kınandı ve Amerikan yönetiminden suçluların cezalandırılması, sivil mahkemede yargılanması istendi. Afgan milletvekilleri, yabancı güçlere karşı sabırlarının tükenmekte olduğuna dikkati çekti.

Birleşmiş Milletler’de konuşan Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da olayı kınarken sorumluların cezalandırılacağını söyledi.

Afganistan’daki NATO kuvvetlerinin sözcüsü Tuğgeneral Carsten Jacobson, son olayların büyük kaygı yarattığını bildirdi.

Amerikalı ve Afgan yetkililer, Amerikalı çavuşun sabaha karşı Kandahar ilinin Pencyavi bölgesindeki üssünden çıkarak bir köye girdiğini ve sivil halka rastgele ateş açtığını bildiriyor. Afgan köylüler, çavuşun öldürdüğü bazı kişilerin cesetlerini ateşe verdiğini de söylüyor. NATO yetkilileri Amerikalı çavuşun tek başına hareket ettiğini bildirdi.

Hukuk uzmanları Amerikalı çavuşun askeri mahkemede yargılanacağını belirtirken, Afgan yargısına teslim edilmesine ihtimal vermiyor.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, dokuz çocukla üç kadının da öldürüldüğü olayı affedilemez olarak niteleyerek Amerikan hükümetinden açıklama istedi.

Başkan Barack Obama, Karzai’yi telefonla arayarak Afgan halkına başsağlığı diledi. Olayı trajik ve şok edici olarak tanımlayan Obama, bunun Amerikan ordusunu ve Amerika’nın Afgan halkına saygısını temsil etmediğini söyledi.

Başsağlığı dileyen Savunma Bakanı Leon Panetta da olayın etraflı bir şekilde soruşturulacağı yolunda söz verdi. Panetta, korkunç olmakla birlikte bu tarz olayların tüm savaşlarda yaşandığını hatırlattı, son olayın da bunların sonuncusu olmayacağına işaret etti. (VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?