Obama gözden düştü

Obama başkan olarak ikinci döneminde büyük popularite kaybına uğramış durumda.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Cumhuriyetçi Parti’nin dünkü ara seçimler neticesinde Kongre’nin her iki kanadında çoğunluğu elde etmesi ülke siyasetinde taşları yerinden oynattı.

Şimdi herkes Demokrat Partili Başkan Barack Obama’nın Beyaz Saray’da kalan iki yılı üzerine öngörülerde bulunuyor. Euronews Washington muhabiri bu konuyu eski senatörler ile konuştu: “Cumhuriyetçiler ona elini uzatıp birlikte çalışmanın yolunu bulmalı. Yeni süreç Obama’nın tavizler vermesini gerektirecek . Bu özellikle geçen iki yılda hiç de iyi olmadığı bir yanı. Bazı konularda sadece Cumhuriyetçiler değil fakat Demokratlarla dahi istişare etmekten kaçınıyor.

Sanırım en önemli mesaj Washington’ın fazlasıyla işlevsiz olduğu ve bu durumun giderilmesi gerektiği. Daha iyi hükümet etmenin yollarını bulmalıyız. Amerikan halkı bıkkın ve bir takım sonuçlar görmek istiyor.”

Obama başkan olarak ikinci döneminde büyük popularite kaybına uğramış durumda. Desteği yüzde 38’lere gerileyen Barack Obama’nın 2016’daki seçimlere kadar daha uzlaşmacı bir tutum sergilemesi beklenebilir: “Demokratların büyük hezimetinin ertesi gününde Amerika derinden bölünmüş durumda, siyasetçiler oldukça gözden düşmüş ve Cumhuriyetçiler de bundan uzak değil. Her iki parti şimdi yeniden uzlaşmayı öğrenmek durumunda, aksi halde ülke gerçekten yönetilemez olabilir.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?