Obama ile Romney’nin farkları

Obama ile Romney'nin farkları
ABD’de 6 Kasım’daki başkanlık seçimleri için yarışan Demokrat Parti adayı Barack Obama ile Cumhuriyetçi Parti adayı Mitt Romney’nin ülkenin temel ekonomik, siyasal ve sosyal sorunlarına ilişkin politikaları neler?

OBAMA ROMNEY
* Ekonomi Ekonomiyi resesyondan çıkarmak amacıyla hazırlanan ve vergi kesintisi, altyapı, eğitim, enerji araştırmaları ve sağlığa 768 milyar dolar yatırım öngören bir canlandırma paketini imzaladı. ABD otomotiv sektörünün kurtarılması planlarını destekledi; Kolombiya, Panama ve Güney Kore’yle ticaret anlaşmaları imzaladı. Vergi kesintileri öneriyor, Obama’nın 2010’da imzaladığı sağlık reformu yasası ile Wall Street/bankacılık sektörü düzenlemelerini iptal edeceğini söylüyor. Büyümeyi engellediğini söylediği başka yasaları da iptal etme niyetinde. Otomotiv sektörünün kurtarılmasına karşı çıktı; federal harcamaların ciddi oranda azaltılmasından yana. Ancak hangi programlarda kesintiye gideceği konusunda ayrıntıya girmiyor.
* Vergiler Amerikalıların büyük bölümünü etkileyen vergi kesintilerine gitti. Bush döneminde kabul edilen ve yıllık geliri 250 bin doların üzerindeki ailelere yapılan vergi indirimini geri alacağını, milyonerlerin ödedikleri vergiyi artıracağını söylüyor. Bush dönemi vergi kesintilerini kalıcı hale getireceğini, bireylerin gelir vergisini düşüreceğini, yatırımlardan edinilen gelirlere uygulanan vergilerin ve arazi vergisinin
kaldırılacağını, kurumlar vergisi oranının düşürüleceğini söylüyor. Bağımsız bir kuruluş olan Vergi Politikası Merkezi’ne göre bu politikalardan en çok yüksek gelirliler yararlanacak. Romney vergi gelirlerindeki açığı, vergi yasalarındaki bazı boşlukları kapatarak telafi edeceğini vurguluyor.
* İran İran’ın nükleer silah geliştirmesini engelleme konusunda kararlı olduğunu, ancak ABD ya da İsrail’in İran’ın nükleer tesislerini kısa erimde vurmasına karşı olduğunu söylüyor. Diplomatik çözümden yana olduğunu vurguluyor fakat bu olanağın “giderek daraldığı” ve “bütün seçeneklerin masada olduğu” uyarısında bulunuyor. İran’ın merkez bankası, petrol gelirleri ve mali sistemine karşı yeni yaptırımlar imzaladı. İran’ın nükleer silah sahibi olmasının kabul edilemez olduğunu ve askeri müdahalenin “seçenek olmaya devam ettiğini” söylüyor. Akdeniz’de ve Basra Körfezi’nde devriye gezmek için Amerikan donanmasından gemiler gönderilmesi ve İran’a daha sert yaptırımlar uygulanması gerektiğini vurguluyor. İranlı muhalif gruplara açıktan destek vereceğini söylüyor. Uzmanlar Romney iktidarında İran’a askeri tehdidin artacağı görüşünde.
* Ulusal güvenlik ve savaş Usame Bin Ladin de dahil olmak üzere El Kaide liderlerinin çoğu öldürüldü. ABD askerleri Irak’tan çekildi. Önümüzdeki 10 yılda savunma harcamalarının 487 milyon dolar azaltılması konusunda Kongre’deki Cumhuriyetçilerle anlaştı. Askeri teçhizat için büyük harcama yapacak; füze savunma sistemine yatırım yapacak; bu amaçla Pentagon bütçesine 100 milyar dolar civarında ek kaynak aktaracak; sivil savunma bürokrasisi ise küçültülecek.
* Afganistan Başlangıçta Afganistan’daki asker sayısını artırdı. Şimdi Amerikan askerlerini ülkeden çekiyor ve savaş misyonunun 2014’ün sonunda biteceğini söylüyor. 2014 yılı sonuna kadar Afgan güvenlik güçlerine başarılı bir görev teslimi hedefini benimsiyor fakat askerleri çekme planını gözden geçireceğini ve “komutanların bölgedeki dair değerlendirmelerine” bakarak karar vereceğini söylüyor.
* Sağlık Geniş kapsamlı 2010 sağlık reformu yasası herkese sağlık sigortasını hedefliyor, başka güvencesi olmayanlara kendilerini sigortalatma zorunluluğu getiriyor. Sigorta şirketinin eski hastalıkları neden göstererek sigorta başvurusunu reddetmesi engelleniyor. Yasa yoksulların sigortaya kaydını teşvik için devlet yardımı verilmesini öngörüyor. Her ne kadar kendisinin Massachusetts valisiyken uyguladığı bir programı temel almış olsa da, Obama’nın sağlık yasasını iptal edeceğini, sağlık politikalarını belirleme işinin eyaletlere devredileceğini, doktorlara açılan davaların sınırlanacağını, sigortasız kişilerin özel şirketlerden sigorta almasını teşvik edeceğini ve bu bağlamda daha düşük maliyetli başka eyaletlerde sigortalanmanın mümkün olacağını söylüyor.
* Kaçak göçmenler Kendi yetkilerini kullanarak, Kongre’deki Cumhuriyetçilerin itirazlarına rağmen küçük yaştaki bazı kaçak göçmenlere yasal statü verdi. Sınırdışı edilen kaçak göçmen sayısında büyük artış oldu. Obama’nın küçük yaştaki kaçak göçmenlerle ilgili uygulamalarını “geçici önlem” olarak görüyor ve eleştiriyor fakat bu uygulamanın iptaline dair bir şey söylemiyor. Kaçak göçmenlerin hayatının zorlaştırılarak “kendilerini sınırdışı etmelerinin” sağlanması gerektiği görüşünde.
* Kürtaj Kürtaj hakkını destekliyor. Bu hakları destekler görünen iki Yüksek Mahkeme yargıcını göreve atadı. “Benim başkanlığım yaşamı destekleyen bir başkanlık olacak” diyor. 2002’de Massachusetts valiliği için kampanya yürütürken kürtaj hakkını desteklemişti. Kürtajı yasal kılan ve bu konuda eyaletlere yetki veren yasanın kaldırılmasını destekliyor.
* Enerji Rüzgar türbinleri ve gelişkin otomobil aküleri gibi temiz enerji kaynaklarına yatırımı destekliyor. Otomobil yakıt verimliliği ve emisyon standartlarını yükseltti. Kanada’dan Meksika Körfezi’ne uzanması planlanan Keystone petrol boru hattının yapımını, çevre üzerindeki etkisini belirleyecek zaman olmadığı gerekçesiyle engelledi. Kömürle çalışan enerji santrallerini, petrol arama çalışmalarını ve nükleer santral inşaatlarını engelleyen yasaların gevşetileceğini, Atlantik ve Pasifik’teki dış kıta sahanlığında petrol sondajının teşvik edileceğini, Keystone boru hattının inşası için yasaların gevşetileceğini söylüyor.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?