Obama, Iowa’daki Demokratlara seslendi

ABD Başkanı Barack Obama, 2008 seçimlerinde başkan seçilmesine uzanan yolda ilk ön seçimlerin yapıldığı Iowa eyaletindeki Demokratlara seslenerek, 2012 seçimlerinin bir önceki seçimlerden çok daha önemli olacağını söyledi.

Cumhuriyetçi adaylar Iowa’daki ön seçimlerde kozlarını paylaşırken, aynı eyaletteki Demokrat parti toplantısına video konferans yoluyla hitap eden Obama, “Milyonlarca dolarlık olumsuz reklamlar, lobiciler ve tam olarak kök salması için sıkı uğraş verdiğiniz değişimi görmek istemeyen özel çıkar gruplarıyla mücadele ediyoruz. O nedenle bu seferki seçimler, bazı bakımlardan, öncekinden çok daha önemli olacak” diye konuştu.

Obama, konuşmasında Beyaz Saray’da geçirdiği ilk dönemde kaydettiği ilerlemelerden bahsederek, Irak savaşını sona erdirmeleri, sağlık reformunu hayata geçirmeleri, eşcinsellerin orduda alenen görev yapmasını yasaklayan “sorma, söyleme” yasasını iptal etmeleri ve Wall Street reformu gibi icraatlarından örnekler verdi.

Son üç yıl içerisinde üzerinde uğraştıkları sorunların bir gecede meydana gelmediğini ve bir gecede de çözülemeyeceğini belirten Obama, ancak bu sorunların çözümü yolunda istikrarlı ilerleme gösterdiklerini ve bu ilerlemeleri sürdürülebilir kılmanın önem taşıdığını kaydetti.

Daha yapmaları gereken çok iş olduğunu ifade eden Obama, “Ancak bunu yapabilmemizin tek yolu, 4 yıl önce olduğu gibi, hepinizin bu harika ülkemize dair aynı kararlılığı, aynı enerjiyi, aynı gayreti ve aynı iyimserliği muhafaza etmesi. Büyük bir mücadele olacak. Buna hazır olduğunu umuyorum, heyecanlıyım” diye konuştu.

“DAHA İYİMSERİM”
Obama, başkanlığa ilk aday olduğu zamana göre şimdi çok daha iyimser olduğunu da söyleyerek, “Çünkü değişimin hayata geçtiğini zaten görmüş bulunuyoruz” dedi.

ABD Başkanı Obama, 2012 seçim kampanyasının kilit bir parçasını, “Amerikan halkına ne kadar yol aldıklarını ve çalışmalarının getirdiği somut etkileri hatırlatmanın” oluşturacağını belirtti.

Iowa’da 2008 yılındaki ön seçimleri, o zamanki rakibi, şimdiki ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın önünde galip bitiren Obama, konuşmasında o günleri anarak, şöyle konuştu:

“O zamana göre saçlarımın ne kadar grileştiğini ve ne kadar daha yaşlı gösterdiğimi ifade etmenin dışında, Iowa ön seçimlerinin temsil ettiği ortak amaç ruhunu ve gösterdiğimiz muazzam enerji ve heyecanı hatırlıyoruz. O dönemler, seçim kampanyasının tek bir kişiden ibaret olmadığının, Washington’da uzun süre dillendirilen, ancak çoğu zaman hayata geçirilmeyen değişimi sağlamaya çalışmak için hepimizin bir araya gelmesiyle alakalı olduğunun bir örneğini oluşturmuştu. Hepinizin sayesinde, hepinizle geçirdiğim hatıralar sayesinde, bu yolculuğa atılmamı sağlayan ilham kaynağını hiçbir zaman kaybetmedim. Sizler bana her gün ilham veriyorsunuz”.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?