Obama Kongre’ye sert çıktı

ABD Başkanı Barack Obama, dün Beyaz Saray’da gazetecilerle bir araya geldi.

Obama, “Eğer Kongre hiçbir şey yapmazsa, onlara çatmam benim problemim değil. Amerikan halkı onları süpürecek” dedi.

Hazırladığı İstihdam Paketi’ni Kongre’den geçirmek istemeyen Cumhuriyetçilere sert bir tonda seslenen Obama, “Orta yolu bulmaya çalıştığım için bugünlere geldik. Cumhuriyetçilerle beraber çalışmak için elimden gelen her şeyi yaptım. Kimi zaman Demokratları hayal kırıklığına uğrattım” dedi.

Cumhuriyetçilerin bütün çabalarını yok saydığını belirten Obama, “Her seferinde oyun oynadıklarını, politik kazanç peşinde olduklarını, iş yapmakla ilgilenmediklerini gördüm” dedi.

Önümüzdeki hafta Senato’ya sunulacak İstihdam Paketi’ne tüm senatörlerin destek vermesini isteyen Başkan, aksi takdirde senatörleri kötü şeylerin beklediğini ima etti.

Obama Senatörler tarafından gündeme getirilen ve yıllık 1 milyon dolardan fazla kazanan herkese ek gelir vergisi koyan uygulamayı desteklediğini bildirdi.

“Eğer Cumhuriyetçiler benim önerime karşı çıkacaksa ne istediklerini bana ve kendi seçmenlerine anlatmalılar. İnsanlar zor zamanlar yaşarken onların ihtiyaçlarıyla buluşan önemli adımlar atmalıyız.”
Obama gün geçtikçe düşen halk desteği konusunda da Kongre’yi ve Cumhuriyetçileri suçlayarak işbirliği yapmadıklarını belirtti.

“Amerikalıların gördüğü Kongre’nin kendilerini umursamadığı”

Pakistan’ı suçladı
Başkan Obama Pakistan ordusu ve istihbaratının, koalisyon güçleri çekildikten sonra Afganistan’ın kontrolünü ele almayı düşünen bazı karanlık kişilerle temasları bulunmasının endişe verici olduğunu belirtirken, ABD’nin Pakistan’a yardımlarını kesmeyi düşünmediğini, çünkü bu ülkenin halkına yardım etmek istediğini kaydetti.

Barack Obama, Pakistan’ın ABD için El Kaide ile mücadelesinde önemli bir ortak olduğunun altını çizdi.
Ekonomik sorunlara da değin Obama, Avrupalı yöneticilerin, borç krizinin çözümü için çabuk davranmaları gerektiğini belirterek, kasımda yapılacak G20 zirvesinde sunmak üzere somut bir eylem planı hazırlamalarını istedi.

Çin’i eleştirdi

Başkan Obama ayrıca Çin’i, parası Yuan’ın değerini düşürmek için para piyasalarına müdahale ederek, dünya ticaret piyasalarını tahrif etmekle suçladı.(USASABAH)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?