Obama Paris’ten Trump’ı Eleştirdi

Obama Paris’ten Trump’ı Eleştirdi.  ‘Korku yerine umudu beslemeliyiz, milliyetçiliği reddetmeliyiz, değişimlere ayak uydurmalıyız’ dedi.

Obama Paris’ten Trump’ı Eleştirdi

Amerika’nın hala popülaritesini koruyan eski Başkanı Barack Obama, Paris ziyaretinde isim vermeden halefi Donald Trump’ı eleştirerek, ‘Korku yerine umudu beslemeliyiz, milliyetçiliği reddetmeliyiz, değişimlere ayak uydurmalıyız’ dedi.

Obama, Trump-Theresa May atışmasına isim vermeden değinerek, ‘Terörle mücadele konusunda diğer ülkelerle sıkı işbirliğine gitmeliyiz’ uyarısında bulundu.

Obama yeniden Başkan olma konusunda ise alaylı bir dille, ‘Bugün daha iyi bir Başkan olabilirim ama Michele beni boşar’ diye konuştu. Obama, işadamlarına hitabında ‘modern bir lider’ profili de çizdi.

Fransız halkının, son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday gösterecek kadar sevdiği Amerika’nın 44’üncü Başkanı Barack Obama, ziyaret ettiği Paris’te yoğun bir program gerçekleştirdi, Fransa’nın eski ve yeni cumhurbaşkanları François Hollande ile Emmanuel Macron, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ve Fransız işadamlarıyla bir araya geldi.

Başkan Donald Trump’ı kızdırmak istemeyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Obama ile Elysee Sarayı’nda yediği özel öğle yemeğinin fotoğraflarını kamuoyu ile paylaşmadı. Hollande ve Hidalgo ise Obama ile görüşme fotoğraflarını Twitter hesaplarından paylaştılar.

Obama, ‘Les Napoleons’ adlı iş adamları klübü ve onun davetlisi teknoloji ve iletişim alanında faaliyet gösteren 3 bin iş adamına Maison de Radio binasında bir konferans verdi. Obama’ya bu konferans için 400 bin Euro ödendiği iddia edildi, ancak organizatörler miktarı açıklamadı.

Yaklaşık yarım saat sunum yapan Obama, sunumunun ardından Fransa’nın telekom devi Orange’ın patronu Stephane Richard’ın 45 dakika boyunca sorularını yanıtladı. ‘Korku ve yenilikler’ teması etrafında konuşan Obama Trump’ın ‘iklim, göç, terörle mücadele’ konularında kullandığı muhafazakar dilin aksine, temkinli ve kavrayıcı bir dil seçti. Beyaz Saray’ın politikalarını eleştirirken bir kez bile Trump adını kullanmamaya büyük özen gösterdi.

‘Yüzde 1 zengin ve geri kalan nüfus arasındaki kuruplaşma’

İşadamlarına hitabında Donald Trump’ın terörle mücadele, çevre ve ekonomi politikalarını eleştiren Obama, halefi Trump’ın aylardır iptal etmek istediği sağlık sigortası programı Obamacare’i savunarak ‘Artık herkesin faydasına olacak ekonomik politikalar izlenmesi gerektiğini, dünyanın yüzde 1 zengini ile gezegenin geri kalanı arasındaki kutuplaşmaya seyirci kalınmaması gerektiğini’ dile getirdi.

‘Amerika’da şirketler ve yerel yönetimler İklim Anlaşmasına bağlı’

COP 21 Paris İklimAnlaşması’nın mimarı François Hollande ve İklim anlaşmasını savunan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ile de konuyu görüştüğünü anlatan Obama, bu konuda dünyada atılan adımları kutlayarak, İklim Anlaşması’nın uygulanması gerektiğini ve iklim değişikliğinin yarattığı problemlerle mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Amerika yönetiminin bu konuya liderlik etmemesinden büyük üzüntü duyduğunu da kaydeden Barack Obama, Trump’ın İklim Anlaşması’ndan çekilmek istemesine rağmen, Amerikan şirketlerinin anlaşmanın ilkelerini uygulama çabalarını da taktir ettiğini belirtti ve ‘Şirketler ve yerel yönetimler sayesinde hala bu amaç doğrultusunda mücadele ediyoruz’ dedi.

Terörle mücadelede daha çok işbirliği

Trump’ın İngiltere başbakanı Theresa May ile terörle mücadele konusundaki polemiğine ve göçmenler konusundaki tepki çeken açıklamalarına da isim vermeden değinen Obama, Beyaz Saray’ın terörle mücadele politikasını eleştirerek, ‘bu yolda diğer ülkelerle tartışmaktansa sıkı işbirliğine giderek mücadele edilmesi gerektiğini’ söyledi. Obama, teröre karşı askeri gücün önemli olduğunu ancak bunun terör ağınızı yoketmek için yeterli olmadığını da sözlerine ekleyerek, ‘Diplomaside daha çok adım atılmalı, eğer bu ağı yok etmek istiyorsak güçlerimizi diplomasi alanında da birleştirmeliyiz’ diye konuştu.

Obama’dan ‘modern lider’ profili

Konuşmasında ‘modern lider profili’ de çizen Obama, modern bir liderin öncelikle insanlara daha iyisini başarabilme kapasitesi sunması gerektiğini söyledi. Paris’ten önce gittiği Hindistan’da dostu budist lider Dalay Lama ile görüştüğünü belirterek, ‘Dalay Lama asla sesini yükseltmiyor, çok kahkaha atıyor ama herkes konuştuğunda onu dinliyor’ sözleriyle budist lideri örnek gösterdi. Obama ‘zor anlar ve başarısızlıklar olsa bile doğru yolda olduğunu yurttaşlara anlatabilmek gerektiğini’ de belirterek, modern liderin bütün bunları bir arada uygulayarak insanların güvenlerini kazanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Trump’ın muhafazakar söylemlerine karşı, gençlikle birlikte ilerlenmesini de öneren Obama, “Bu ruh haliyle birlik olmalı ve geleceğe gençlerle birlikte güvenle bakmalıyız. Gençlerimize yatırım yapar, onlara güvenirsek gelecek de bizimle olur. Demokrasiyi ancak yeni nesillerle birlikte ilerleseniz beslersiniz. Demokrasiye inananlar seslerini daha çok duyurmalı. Elbette demokrasinin eksikleri var ama ancak yurttaşların daha verimli katılımıyla bu eksikler giderilebilir” dedi. Obama, isim vermeden yine Trump’a atıfta bulunarak, “Büyük ulusların tarihi, asla kendi kendini tatminle yazılamaz” ifadesini de kullandı.

‘Michele benden boşanır’

‘Korku’ konulu panelde, Amerika başkanı iken ‘en büyük korkusunun kendi kendisini hayal kırıklığına uğratmak olduğunu’ anlatan Obama, yeniden başkan olma arzusu olup olmadığı sorusuna alaylı yanıt vererek, ‘Eğer bugün yeniden dönsem, daha iyi bir başkan olurdum. Ama Michele de benden boşanırdı. Bu yüzden dönmem olanaklı değil’ şeklinde yanıt verdi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?