Obama’dan diyasporaya seçim yatırımı yok

ABD Başkanı Barack Obama, 1915 olaylarıyla ilgili yayınladığı geleneksel 24 Nisan başkanlık mesajında geçen yılki gibi “soykırım” yerine “Meds Yeghern” (Büyük Felaket) ifadesini kullanarak, başkanlık seçimlerinden önce ABD’deki güçlü Ermeni lobisine seçim yatırımı yapmayacağını ilan etti.

97 yıl önce yaşanan olayları, “20’nci yılın en kötü mezalimlerinden” biri diye niteleyen Obama, bildirinin ardından diyasporanın öfkesini topladı. Washington’daki Türk Büyükelçiliği’nin önünde gösteri yapan Ermeniler Beyaz Saray önünde de protesto çağrısında bulundu.

Ermenileri kızdırdı

Obama, 1915 Olayları’nı ‘soykırım’ olarak nitelendirmeyeceğinin sinyalini bir gün önce Washington’daki Holokost Müzesi’nde yaptığı konuşmada vermiş ve Sudan’dan Yahudi Soykırımı’na birçok acı olayın aksine 1915’ten bahsetmemişti. Obama bu seneki bildirisinde Meds Yeghern ifadesini iki kez kullandı ve ABD Yönetimi’nin kendi geçmişi ile yüzleşmesini örnek verdi. Obama, mesajında şöyle dedi: “1915 yılında neler olduğuna dair kendi görüşlerimi tutarlı şekilde ifade ettim. Buna dair görüşüm değişmedi. Gerçeklerin tam, samimi ve adil biçimde kabul edilmesi hepimizin çıkarına. Geleceğe ilerlemek, geçmişin gerçekleriyle hesaplaşmadan yapılamaz. ABD, bunu tarihimizde birçok kez yaptı ve bunu yaptığımız için daha güçlü olduğumuza inanıyorum. Bazı bireyler zaten ileriye dönük bu cesur adımı attılar. Bu yolu seçen Ermeni ve Türkleri kutluyoruz ve birçoğunun daha benimkinin yanı sıra hükümetlerinin desteğini alarak bu yolu seçeceğini umuyoruz.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?