Obama’dan Guantanamo çarkı

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2008’deki seçim kampanyasında kapatma sözü verdiği Guantanamo’daki askeri üsse milyonlarca dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Guantanamo Körfezi’nde bulunan askeri üsse fiber optik kablo döşenmesi ve altyapının diğer yönetim merkezleriyle aynı seviyeye ulaştırılmasını içeren yenileme çalışmalarının maaliyetinin 40 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

ABD Kongresi’nin onaylaması gereken bu ödeneğin ayrıca 2013 yılı bütçesinde yer alması bekleniyor. Ancak ABD donanmasına bağlı araştırma gemisi Zeus’un söz konusu çalışmalar için gelecek haftalarda adaya ulaşması bekleniyor.

Donanma subayı Kirk Hibbert Miami Herald gazetesine bu yatırımın ancak üssün daha uzun yıllar hizmet etmesi durumunda bir anlamı olacağını söyledi.

Ancak Obama, 2008 yılındaki seçim kampanyasında üssü kapatmaya söz vermişt. Washington yönetimi bu yönde bazı adımlar atsa da üs kapatılmadı.

ABD’nin “Terörekarşı savaş” ilan ettiği 2001 yılından bu yana kampa 800’den fazla kişi “terör örgütleriyle ilişkisi olduğu” gerekçesiyle getirildi. İnsan hakları örgütleri, dünyanın dört bir yanından “kaçırılarak” getirilen bu insanların üste kötü muameleye maruz kaldıkları ve işkence gördükleri açıklamışlardı.

Öte yandan üssün Küba topraklarında bulunması da tartışma yaratıyor. 2007 yılında Kübalı lider Fidel Castro, ABD’yi Guantanamo’daki askeri varlığına son vermeye çağırmıştı. Castro ülkesine ait toprakların ABD tarafından işgal edildiğini söylemişti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?