Obama’dan kritik Kore ziyareti

ABD Başkanı Barack Obama’nın, Kuzey Kore ile Güney Kore sınırında bulunan Askerden Arındırılmış Bölge’ye ziyarette bulunacağı açıklandı.

Kuzey Kore’nin nükleer silah geliştirme çalışmalarını engellemek için baskıları artırmanın amaçlandığı ziyaret, 25 Mart Pazar günü yani Seul’deki Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin hemen öncesinde gerçekleştirilecek.

Obama gezisinin ilk gününde, ayrıca, 60 yıl önce yapılan Kore Savaşı’ndan beri Güney Kore’de konuşlanan yaklaşık 28 bin 500 Amerikan askerini ziyaret edecek.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Asya Direktörü Daniel Russel, Askerden Arındırılmış Bölge’nin Kore Yarımadası’nda demokrasinin cephe hattı olduğunu belirterek, “ABD Başkanı’nın ABD ve Güney Kore askerlerini görmek ve teşekkür etmek amacıyla buraya yapacağı ziyaret çok yerindedir” diye konuştu.

GÜNEY’E AÇIK DESTEK
Obama’nın bu kararı, Kuzey Kore’nin gelecek ay fırlatacağını duyurduğu uzun menzilli füze nedeniyle gerginliğin arttığı bir dönemde Güney Kore’ye destek gösterisi olarak nitelendiriliyor.

Kuzey Kore, Seul’deki nükleer güvenlik zirvesine katılmayacak. Zirvede yer alacak olan Çin’in, Pyongyang’ı nükleer çalışmalarını durdurması konusunda ikna edebilecek öneriler getirmesi umut ediliyor.

JAPONYA’DAN GÖZDAĞI
Şimdiye kadar iki kere nükleer test gerçekleştiren Kuzey Kore’nin yapacağı uzun menzilli füze denemesi öncesinde Japonya’nın karadan ve denizden fırlatılan önleyici füzeler konuşlandırmaya hazırlandığı bildirildi.

Japonya savunma yetkililerinin açıklamalarıyla Japon basınında yer alan haberlerde, Kuzey Kore füzesinin Japon hava sahasını ihlal etmesi durumunda füzenin vurulması seçeneğinin devre dışı bırakılmadığı belirtildi.

Japonya Savunma Bakanı Naoki Tanaka bugün yaptığı açıklamada, ülkesinin Kuzey Kore’nin füze denemesi sonucu ortaya çıkacak beklenmeyen olaylara, destroyerlerin harekete geçirilmesi ve hareketli füze rampalarının konuşlandırılması seçenekleri de dahil olmak nasıl karşılık verileceği konusunun değerlendirildiğini söyledi.

Tanaka, konuşlandırmaların üzerinde çalışıldığını belirterek konu hakkında daha fazla yorumda bulunmayacağını belirtti.

DESTROYERLER BÜYÜK OKYANUS’A
Buna karşın Japon savunma yetkililerinin yaptığı açıklamalar ve Japon medyasında yer alan haberlerde, AEGIS adı verilen entegre donanma muharebe sistemleriyle donatılmışüç destroyerin Büyük Okyanus ve Doğu Çin Denizi’ne gönderilmesinin ve Kuzey Kore’nin fırlatacağı roketin uçuş yolu üzerindeki Okinava bölgesindeki adalara hareketli füze rampalarının konuşlanmasının kuvvetle muhtemel olduğu bildiriliyor.

Kuzey Kore’nin batı sahilinden 14–16 Nisan tarihleri arasında fırlatılacak Unha–3 füzesinin Okinava bölgesinin bazı kısımları da dahil olmak üzere Japonya’nın batısındaki hava sahasından geçmesi bekleniyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?