Obama’nın başına ‘ödül koyan’ Lord’un üyeliği askıda

İngiltere’de ABD Başkanı Barack Obama ve eski Başkan George W. Bush’u yakalayana 10 milyon dolar ödül vereceğini söylediği iddia edilen Lord Nazir Ahmed’in Lordlar Kamarası üyeliği askıya alındı.

1998’de o dönem iktidarda olan İşçi Partisi tarafından ömür boyu Lordlar Kamarası üyesi yapılan Pakistan kökenli Ahmed’in bu çağrıyı, ABD’nin iki hafta önce Pakistan merkezli militan örgüt Leşker-i Tayyibe’nin kurucusu Hafız Muhammed Said’in başına 10 milyon dolar ödül koymasından sonra yaptığı öne sürülüyor.

Hindistan Hükümeti Hafız Said ve örgütünü, 2008’de Mumbai’de bir oteli hedef alan baskın dahil bir dizi saldırıdan sorumlu tutuyor.

İşçi Partisi’nin sözcüsü “Gerçekten böyle bir çağrı yapılmışsa kınıyoruz” dedi.

Pakistan’da olan Ahmed, iddialara yanıt vermedi.

‘EVİMİ SATARIM’

Obama ve Bush’la ilgili olarak Ahmed’e atfedilen sözler, Pakistan’daki Express Tribune gazetesinde yayımlandı.

Gazeteye göre, Lord Ahmed Cuma günü Pakistan’ın Haripur kentinde işadamları tarafından onuruna verilen bir davette, bu ödül için evi dahil her şeyini satmaya hazır olduğunu söyledi.

Anamuhalefetteki İşçi Partisi’nin sözcüsü, bu sözleri kabul edilemez bulduklarını, hakkındaki soruşturma tamamlanıncaya kadar Ahmed’in üyeliğini askıya aldıklarını duyurdu.

Sözcü, “Uluslararası toplum, haklı olarak terörü durdurmaya ve Mumbai saldırılardan sonra adaletin yerini bulmasını sağlamaya çalışıyor” dedi.

Lord Ahmed, 2009’da kaza yaptıktan sonra emniyet şeridinde bekleyen bir sürücüye çarparak ölümüne neden olmak suçundan hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kazadan çok kısa bir süre önce cep telefonuyla mesajlaştığı belirlenen Ahmed’in cezası 16 gün hapis yattıktan sonra tecil edilmişti.. (Hürriyet)

Advertisements

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?