Obama’nın gizli gündemi mi var

ABD Başkanı Obama’nın füze kalkanı konusunda Rus mevkidaşı Medvedev’e “(Kasım ayında) Son seçimim var. Sonra daha esnek olacağım” derken mikrofonlara yakalanması tartışma çıkardı. Cumhuriyetçilerin “Obama’nın gizli gündemi mi var” şeklindeki çıkışlarına Medvedev yanıt verdi: “Akıllarını kullanmalarını tavsiye ediyorum.”

NÜKLEER Güvenlik Zirvesi sırasında Rusya Cumhurbaşkanı Dmitriy Medvedev ile yaptığı özel görüşmede açık mikrofona yakalanan ABD Başkanı Barack Obama’nın sözleri tartışma yarattı. Seul’de yapılan zirvenin yanı sıra yapılan ikili görüşmede Medvedev ile Obama’nın arasında şöyle bir diyalog geçti:

*Obama: “Tüm bu konularda, özellikle de füze kalkanı konusunda… Bu iş çözülebilir. Ama bana biraz zaman vermesi lâzım.”

*Medvedev: “Evet anlıyorum. Bunu Vladimir’e aktaracağım.”

*Obama: “Bu benim son seçimim. Seçilmemden sonra, daha çok esnekliğim olacak.”

Romney: Rusya jeo-politik hasım

ABD Başkanı’nın, füze kalkanı meselesiyle ilgili olarak, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’den biraz zaman talep etmesi ve bunu da, Medvedev aracılığıyla mesaj olarak Moskova’ya göndermesi şeklinde yorumlanan bu ilginç diyalog, ülkede değişik reaksiyonları beraberinde getirdi.

Başkanlık yarışı için önseçim sürecini sürdüren Cumhuriyetçiler, Obama’nın Rusya’ya, seçimlerden sonrası için verdiği “esneklik” sözüne takıldı. En güçlü başkan aday adayı Mitt Romney, “Başkan Obama füze kalkanı konusunda Rusya’ya boyun eğeceği işareti verdi. İkinci dönem onun hangi esneklikte olacağını Amerikan halkının bilmeye hakkı var” dedi. Romney, CNN’e verdiği demeçte, “Rusya jeo-politik hasım. Ve bizim başkanımız onlarla seçimlerden önce Amerikan halkına söylemek istemediği bir şeyler yapmayı planlıyor. Ben bunu çok endişe verici buluyorum” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Obama, “Top saklamıyorum. Rusya konusunda gizli gündemim yok” dedi.

Şaka yaptı

Konunun önemli gündem maddesi haline gelmesi nedeniyle kamera karşısına geçen Obama ise “Her şeyden önce, mikrofonlar açık mı” diye sorup herkesi güldürdü.Obama, ‘Son 24 saattir konuyla

ilgili süren tartışmaların, bu konuların tartışılmaya hazır olmadığını ortaya koyduğunu’ söyledi.

Kafalarını kullansınlar

Eleştirilere yanıt veren Medvedev, “ABD başkan adaylarına iki tavsiyem var. Birincisi kafalarını kullansınlar, ikincisi ise saatlerine baksınlar: Şu an 2012. 1970’lerin ortasında yaşamıyoruz. ‘Bir numaralı düşman’ tanımlaması Hollywood kokuyor.Ben adaylara kafalarını kullanmalarını tavsiye ediyorum”dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?