Obama’nın Ramazan mesajı

Başkan Barack Obama, Ramazan ayının başlaması vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Obama, mesajında Ramazan’ın tüm Müslümanlara neşe, huzur ve anlayış getirmesini diledi.

obama ramadan message 2013

Obama mesajında şu ifadelere yer verdi:

Kutsal ay Ramazan’ın başlıyor olması vesilesiyle, Michelle ve ben ABD’deki ve tüm dünyadaki Müslüman topluma en iyi dileklerimizi sunuyoruz.

Dünya’daki 1,5 milyar Müslüman için Ramazan, anlayışlı hareket etme, oruç ve fedakarlığın zamanı. Bu ayrıca aile ve arkadaşların bir araya gelmesi; insanlık ortak paydasında barışa, adalete ve şefkate bağlılık ilkesinde farklı inançtaki insanları kaynaştırma fırsatı veriyor. Bu bağlar sıklıkla ayrılmamıza neden olan farklılıklarımızdan çok daha güçlüler.

Bu ay bize aynı zamanda özgürlüğün, saygınlığın ve imkanların insanlık için inkar edilemez haklar olduğunu hatırlatıyor. Bu evrensel değer bize Orta Doğu’da, Kuzey Afrika’da temel ihtiyaçlardan mahrum ve evlerinden uzak milyonlarca mülteciyi düşünmemizi sağlıyor. ABD olarak, tüm insanların kendi geleceklerini kendilerinin belirleyeceği ve inançlarını özgürce yaşayacağı bir dünyayı kurmak için çalışanların yanındayız.

Ramazan bize hergün milyonlarca Müslüman Amerikalının devletimize hizmet etmek, bilimsel buluşlara liderlik etmek, iş alanları oluşturmak ve ihtiyaç halinde komşularımızla ilgilenmek vesilesiyle ulusumuzu zenginleştirdiğini hatırlatıyor.

Geçmişteki 4 yılda Beyaz Saray’da düzenlenen iftarlara ev sahipliği yapmaktan onur duyuyorum. Bu yıl da yatırımcı, aktivist ve sanatçı olarak ülkemize katkıda bulunan Müslüman Amerikalıları karşılamayı dört gözle bekliyorum.

Amerika’daki ve dünyadaki tüm Müslümanların ailelerine neşe, huzur ve anlayış getiren bir ay olmasını diliyorum.

Ramazanınız mübarek olsun

(Cihan)

THE WHITE HOUSE
Office of the Press Secretary
July 8, 2013

Statement by the President on the Occasion of Ramadan

With the start of the sacred month of Ramadan, Michelle and I extend our best wishes to Muslim communities here in the United States and around the world.

For the world’s 1.5 billion Muslims, Ramadan is a time for thoughtful reflection, fasting and devotion. It is also an opportunity for family and friends to come together and celebrate the principles that bind people of different faiths – a commitment to peace, justice, equality and compassion towards our fellow human beings. These bonds are far stronger than the differences that too often drive us apart.

This month also reminds us that freedom, dignity and opportunity are the undeniable rights of all mankind. We reflect on these universal values at a time when many citizens across the Middle East and North Africa continue to strive for these basic rights and as millions of refugees mark Ramadan far from their homes. The United States stands with those who are working to build a world where all people can write their own future and practice their faith freely, without fear of violence.

In the United States, Ramadan is a reminder that millions of Muslim Americans enrich our nation each day — serving in our government, leading scientific breakthroughs, generating jobs and caring for our neighbors in need. I have been honored to host an iftar dinner at the White House each of the past four years, and this year I look forward to welcoming Muslim Americans who are contributing to our country as entrepreneurs, activists and artists.

I wish Muslims across America and around the world a month blessed with the joys of family, peace and understanding. Ramadan Kareem.

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?