Obama’ya Afganistan kıskacı

AFGANİSTAN’da görev yapan bir Amerikan askerinin, önceki gün cinnet geçirerek çoğu çocuk 16 sivili öldürmesi, ABD’nin bu ülkeyle ilgili politikalarını zora soktu.

Geçtiğimiz haftalarda askerlerin Kuran yaktığının ortaya çıkması nedeniyle Afgan halkı ve Müslümanlardan özür dilemek zorunda kalan Başkan Barack Obama, cinnet katliamından sonra da Afganistan Devlet Başkanı Karzai’yi arayıp başsağlığı ve özür diledi, acil soruşturma başlatılması emrini verdi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama’nın bu olayı “trajik ve şoke edici” olarak tanımladığı ifade edildi. ABD Dışişleri Bakanı Leon Panetta da Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’yi arayarak, “tam bir soruşturma” sözü verdi. Öte yandan katliamın iki dönem Irak’ta görev aldıktan sonra Afganistan’da görev alan 38 yaşındaki bir asker tarafından üç eve girerek düzenlendiği ortaya çıktı. Kurbanların 9’u çocuk.

Bölgeyi yakından tanıyan hemen her uzman, Kuran yakma ve cinnet katliamıyla birlikte Afganistan ve İslâm coğrafyasında zaten varolan Amerikan karşıtlığının daha da derinleşebileceği konusunda hemfikir. Ayrıca yaşananlar, Obama’yı seçimler yaklaşırken seçmen nezdinde de zor durumda bırakıyor. Olayın ABD askerlerinin ülkeden çekilmesiyle ilgili takvimi etkilemeyeceği duyuruldu.

Merkel’den başsağlığı

Dün Afganistan’a sürpriz bir gezi düzenleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel de Karzai’yi telefonla arayarak başsağlığı diledi. Merkel, yaptığı açıklamalarda Batı’nın 2014 itibariyle Afganistan’dan çekilme planına da değinerek, “2013-14’e kadar bunu başarabilecek miyiz, henüz bir şey söyleyemiyorum. Niyet var, hedef var, çalışmalar sürüyor” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?