Obezite Meme Kanseri Yapiyor

Obezite meme kanseri yapıyor. Yapılan araştırmalarda obezitenin meme kanserini büyük oranda etkilediği görüldü.

Obezite meme kanseri yapıyor

İngiltere’ de yapılan araştırmalarda her sekiz kadından birinin, büyüme hormonların abağlı nendenler ile meme kanserine yakalandığı bildiriliyor.

Bildirilen diğer sonuçlarda ise, vücutta biriken fazla yağ cinsiyet hormonlarını arttırıyor olması.

Menopoza giren bir çok bayan üzüerinde yapılan araştırmada, hormonlara bağlı meme kanseri görüldü.

Sigara, alkol ve aşırı kilo nedeni ile hormon sayılarında artış görülen bayanların meme kanseri olma riskinin kullanmayan bayanlara göre 3 kat daha fazla olduğu belirtilirken, östrojen ve progesteron hormonlarınında normale göre daha yüksek olduğu bildirildi.

Obezite, kanseri 4 şekilde tetikliyor

1) Vücutta kanser oluşumunu sağlayan dokuların artışını hızlandırıyor:

Obeziteyle kanser arasında kesin bir ilişki vardır. Bu ilişkinin bir ayağı vücudun alıştığından farklı hormonların üretilmesi yoluyla olmaktadır. Örneğin meme kanserinin oluşumunda etkili olan östrojeni yağ hücreleri üretmektedir. Bu östrojen vücutta meme büyütme, meme dokusunda bozulma gibi normalden farklı etkilere yol açmaktadır. Yağ dokusunun salgıladığı adipokinler vücutta kanser yapımını sağlayan maddelerdir. Şişmanlık hastalığıyla beraber bunların miktarı ve etkisi artmakta dolayısıyla vücut bunları engelleyemez hale gelmektedir. Bu östrojen; meme dokusunda, kalın bağırsaklarda kansere yol açmaktadır. Ailede kalın bağırsak kanseri ya da meme kanseri öyküsü olanlarda bu risk daha da artmaktadır.

2) Tümörle savaşan hücrelerin nefes almasını zorlaştırıyor:

İnsan vücudunda her gün kanser hücresi üretilir ve bu hücrelere karşı bir savaş verilmektedir. Eğer tümör miktarı çok fazlaysa vücut yenilir ve kanser oluşmaya başlar. Şişmanlığın kanserle savaşan hücreler üzerinde de baskılayıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Şişmanlık, dokulardaki tümörle savaşan hücrelerin etkinliğini düşürmektedir. Fazla kilolardan kanser cerrahisinden hemen önce kurtulmak bile bu riski azaltmaktadır.

3) Kemoterapinin başarısını azaltıyor:

2017 yılına kadar yapılan çalışmalar şişmanlık hastalığının tümör cerrahisi sonrası alınan kemoterapinin başarısını azalttığını göstermektedir. Meme kanserine yakalanan bir kadın ya da erkeğin obezite hastalığı devam ediyorsa kemoterapi dönemi normale göre zorlu geçmektedir. Vücut kitlesi çok fazla olduğu için uygulanan dozlar yüksek olur dolayısıyla kemoterapinin yıkıcı etkisi daha fazla yaşanmaktadır. Bu dönemde hastalara tavsiye edilen tedavi; tümör cerrahisi öncesi diyetisyen ve psikolog eşliğinde kilo vermektir. Ancak hastanın kiloları kemoterapiye direnç göstermeye başlarsa obezite cerrahisi düşünülebilir.

4) Tümörün diğer organlara yayılımını artırıyor:

Obezite, sadece tümör hücresi oluşumunu hızlandırmakla kalmamakta aynı zamanda metastaz adı verilen ve kanserde en korkulan faktörlerden biri olan cerrahi sonrası tümörün yayılımını da artırmaktadır.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?