Obeziteye neden olan faktörler

Obeziteye neden olan faktörlerObeziteye neden olan faktörler nelerdir? İşte obeziteye yol açan faktörler başlığı altında obezitenin nedenleri sizlerle.

Obezite sorunu yani aşırı şişmanlık beden sağlığını bozacak nitelikte vücutta anormal ya da aşırı bir biçimde yağ birikmesi olarak tanımlanmış günümüzün en mühim sağlık problemlerinden yalnızca bir tanesidir.

Obezite vücut sağlığını ciddi manada tehlike atarak sağlık için risk tekil eden diğer sağlık problemlerinin de husule gelmesini tetiklemektedir. Yetişkin bir insanın vücut ağırlığının ortalama olarak erkeklerde %15-20, kadınlarda ise %25-30 gibi bir oranda yağ dokusu bulunduğundan bu oranın erkeklerde 25′in üzeri, kadınlarda ise 30′un üzerine çıkması durumunda obezite hastası olunmaktadır.

obesitenin-nedenleri

Peki bu son derece ciddi olan ve pek çok sorunu tetikleyen obeziteye neler yol açmaktadır.

İşte obeziteye yol açan faktörler başlığı altında obezitenin nedenleri sizlerle.

Obeziteye yol açan faktörler
Obeziteye yol açan birçok faktör bulunmaktadır ancak bunların içinde en önemlisi ve en çok yapılanı da aşırı ya da yanlış beslenme alışkanlığıdır. Toplumuzda giderek artan yanlış ve düzensiz beslenme alışkanlığı obeziteye neden olan faktörlerin başında gelmekte ve pek çok insan bu sebepten obezite hastası olmaktadır.
Obeziteye neden olan bir diğer faktör ise fiziksel aktivite yoksunluğudur. Özellikle de ev hanımları bu sebepten ötürü obezitenin pençesine düşmüş kişilerdir. Çünkü günlük aktivite eksikliği tüketilen besinlerin yakılamamasına ve vücudun bu besinleri yağ olarak depolamasına sebep olmaktadır.

Yaş, cinsiyet, gelir durumu, psikolojik bozukluk, düşük enerjili diyetler uygulama, doğum sayısı ve doğumlar arasındaki süre,genetik yatkınlık, sosyo-kültürel faktörler, hormonal ve metabolik faktörler, eğitim düzeyi, sigara-alkol kullanımı ve başka sağlık sorunlarının tedavi sürecinde kullanılan bir takım ilaçlar da obezite nedenleri arasında sayabileciklerimizdir. İşte bu obezite hastalığına yol açan faktörler günümüzde dikkat isteyen hususlardır.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?