Obeziteyi önlemek için asla ham yap demeyin

Obeziteyi önlemek için asla ham yap demeyin

Obeziteyi önlemek için çocuğunuza asla ham yap demeyin

Küçükken hatırlıyorum da, yengem kuzenime ne kadar çok baskı yapardı yemek yemesi için, elinde tabakla, kuzenimin arkasında gezinirdi resmen.

Obeziteyi önlemek 

Bırak yemesin, aç değil, aç olsa yerdi” diyenlere ise “bırakırsam hiç yemez ki bu hiç acıkmıyor” derdi.

Evet kuzenim hiç acıkmazdı. Çünkü acıkması için, annesi oan izin vermezdi, kız acıksa bile belki, zoraki yemek yedirildiği için, yemek yemekten kaçınırdı, herkese yemek dünyanın en büyük zevgi gibi gelirken, ona dünyanın kahrı gibi gelirdi.

O zamanlar anneme içten içe kızardım “neden annem de benim arkamdan yemek gezdirmiyor, illa acıkınca ben mi gidip demeliyim” diye. Ta ki bir gün bende anne olup da, bilinçli anne olmak adına çocuklarda sağlıklı beslenme konularında bir takım araştırmalar yapana kadar…

Sevgili hanımlar, çocuklarınızın ileride obezite hastalığına neden olmak için, asla ona zorla yemek yedirmeyin diyor ve sizleri ilgili konumuz ile başbaşa bırakıyorum.

Farklı yöntemlerle çocuğu doygunluğun ötesinde yemeye zorlamak, obeziteye davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, yiyeceklerin ödül veya cezalandırma aracı olarak kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Obeziteyi-onlemek-icin-asla-ham-yap-demeyin

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Mungan realage’e yaptığı açıklamada, obezitenin günümüzde dünyanın hemen her ülkesinde büyüyen bir halk sağlığı sorunu olduğunu, istatistiklere göre her 3 kişiden birini tehdit eder hale geldiğini söyledi.

OBEZİTEYE YATKIN ÇOCUKLAR

Çocuklarda obezitenin, aşırı kalori alımı, genetik ve çevresel olmak üzere 3 nedeni bulunduğunu ifade eden Mungan, “Aileler, çocuklarında kilo alımı gördüklerinde doktora geliyorlar. Hormonal bir sorun olmadığını öğrendiklerinde ise önemsemeyip oluruna bırakıyorlar. Ancak obezite, hormonal sorunların neden olduğu kilo alımı kadar önemli bir sağlık sorunu” dedi. Neslihan Mungan, doğumda kilosu fazla olan, ailesinde obezite ve diabet sorunu bulunan ve çalıştığı için hazır gıdaları tercih eden annelerin çocuklarının obeziteye daha yatkın olduklarını ifade etti.

MÜCADELE GEBELİKTE BAŞLIYOR

Obeziteyle mücadelenin, gebelikte başladığını ifade eden Mungan, şöyle devam etti: “Gebelikte sağlıklı beslenilmeli, yeterli düzeyde proteinle aşırı kilo alımı önlenmelidir. Emzirme, çocuğun obezite riskini azaltır. Bu nedenle katı gıdaların erken verilmesinden kaçınmalı, özellikle mamayla beslerken ve ek gıdalara geçişte fazla yedirilmemelidir. Çocuk kilo almaya yatkınsa, 2 yaşından sonra normal süt yerine az yağlı süt verilebilir. Çocuğun büyürken yediği miktara, kendisinin karar vermesine izin verilmeli. Çocuğu ‘tabağında kalırsa ağlar’ gibi sözlerle doygunluğun ötesinde yemeye zorlamak, obeziteye davetiye çıkarmaktır. Ayrıca yiyecekler, ödül veya cezalandırma aracı olarak kullanılmamalıdır.”

ÇOCUĞA İYİ ÖRNEK OLUN

Çocuğun, sağlıklı gıdalarla ve özellikle sebze-meyveyle beslenme alışkanlığını edinmesi konusunda ona destek olunması gerektiğini belirten Mungan, şöyle devam etti:

Ebeveyn olarak, yaşam tarzı haline getirilen fiziksel aktiviteleri artırmalı, çocuğa sağlıklı bir yaşam tarzı konusunda örnek olmalıyız. Yemekten sonra hemen bilgisayar başına çekilmek, çocuğa kötü örnek olur. Bunun yanında, kesinlikle bilgisayar başında oturan çocuğa tepsiyle yemek verilmemeli. Aksi halde çocuk her yerde yemek yenebileceğini düşünür. Yemek, evin belli bir odasında ailece yenmelidir.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?