“İnsansız hava aracı teröristlere ‘güvenli cennetler’ sağlıyor”

CIA’in eski üst düzey yetkilisi Robert Grenier, Başkan Obama’nın, terörle mücadelede insansız hava araçlarının kullanımına çok fazla ağırlık vermesini eleştirdi.

CIA’in terörle mücadele biriminin 2004-2006 arasında başında bulunan ve daha önce de Pakistan’daki CIA bürosunun şefi olan Grenier, ABD’nin diğer ülkelerde teröre karşı yürüttüğü politikayı eleştirdi.

Grenier, Guardian’a verdiği röportajda, insansız hava aracı saldırılarına ağırlık veren programların, çok fazla sivil ölümüne yol açtığını ve ortaya çıkan kaos ortamının “teröristler” için çok elverişli “güvenli cennetler” yarattığını söyledi.

İnsansız hava araçlarının çok geniş hedeflerde kullanıldığını belirten Grenier, bu araçlarla yapılan savaş planlarında hedeflerin “çok daha hassas” bir biçimde belirlenmesi gerektiğini söyledi. Aksi halde, “Eylemlerimizin istemeden yol açtığı sonuçlar, istenerek yapılanlardan daha ağır basar” diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama’nın son dönemde ağırlık verdiği bu stratejiyi eleştiren Grenier, Pakistan, Afganistan, Somali ve Yemen’de, insansız hava aracı saldırılarının siyasi istikrarsızlığa neden olduğunu öne sürdü.

Obama döneminde, sadece Pakistan’da, şimdiye kadar 275 insansız hava aracı saldırısı düzenledi. Bu rakam, bir önceki ABD Başkanı George Bush zamanındakinden oldukça yüksek.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?