“Ilımlı İslam diye bir şey yoktur”

Fransa Gençlik Bakanı Jeannette Bougrab, ılımlı İslam diye bir şeyin olmadığını belirterek Mısır, Fas, Tunus gibi ülkelerde son dönemde düzenlenen seçimlerin sonuçlarının “endişe verici” olduğunu söyledi.

Bougrab, Le Parisien gazetesine verdiği röportajda Şeriat temelli yasaların hak ve özgürlüklere bazı kısıtlamalar getirmesinin “kaçınılmaz” olduğunu söyledi.

Bougrab, bu sözleri “Arap kökenli bir Fransız kadın” olarak kullandığını belirtti.

Cezayir asıllı bir Fransız olan Boughrab’ın babası Cezayir’in bağımsızlık savaşı sırasında Fransa tarafında savaşmıştı.

Durumun fazlasıyla endişe verici olduğunu söyleyen Fransız bakan, “Ben ılımlı İslam diye bir şey bilmiyorum. Şeriatta kısmen diye bir şey yoktur. Ben bir hukukçuyum ve ister dini anlamıyla ister kelime anlamıyla isterseniz de temel anlamıyla değerlendirin, Şeriat özgürlüklerin, özellikle de vicdan özgürlüğünün kısıtlanmasını beraberinde getirir” dedi.

Bougrab, bu açıklamalarıyla Tunus’ta Ennahda, Fas’ta Adalet ve Kalkınma Partisi, Mısır’da ise Müslüman Kardeşler’in siyasi kolu Hürriyet ve Adalet Partisi’nin seçimlerde gösterdiği başarıyı hedef aldı.

JUPPE “DİYALOG KURABİLİRİZ” DEMİŞTİ

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe daha önceki açıklamalarında bu partilerle hukukun üstünlüğü ve kadın haklarına riayet etmeleri kaydıyla diyalog kurabileceklerini söylemişti.

Bougrab, Tunus ve Mısır’ın devrik liderleri Zeynel Abidin Bin Ali ve Hüsnü Mübarek’in İslamcılık “tehdidini” kullanarak Batı’nın desteğini almaya çalıştığını hatırlattı. Ancak “Diğer uca da gitmemeliyiz” dedi.

Fransa’da yaşayan Tunusluların yüzde 30’unun da Ennahda’ya oy vermiş olmasına tepki gösteren Bougrab, “Burada hak ve özgürlükleri olan insanların bir dini partiye oy vermiş olması beni şoke etti” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?