Ofis ve fabrikalar yeniden ‘maskeleniyor’

İlk dalgadaki Kovid-19’a göre çok daha bulaşıcı olan Delta varyantıyla, vaka sayıları birçok ülkede tekrar artışa geçerken, maske kullanımı da yeniden zorunlu tedbirler arasına alınıyor.

Dünya gazetesinden Hilal Sarı’nın haberine göre ABD’de aralarında General Motors, Wallmart, Stellantis, Amazon, Facebook, Microsoft gibi devlerin de bulunduğu maske zorunluluğu getiren şirketler listesine son olarak Tesla da eklendi. Farklı sektörlerden birçok şirket, aşılanmış olsalar dahi maske kullanımının zorunlu olacağını duyurdu.

ABD’li elektrikli otomotiv üreticisi Tesla da maske zorunluluğunu geri getiren şirketler kervanına katıldı ve pazar günü Wall Street Journal’da yer alan bir habere göre, konuya yakın kaynaklar şirketin ‘aşı olup olmadıklarına bakılmaksızın Nevada bölgesindeki Reno tesisi çalışanlarına maske kullanmaları talimatı verdiğini’ söyledi. 

Aşı tartışmaları sürse de, CNN’in üç çalışanını aşı olmadığı için işten çıkarması veya Facebook’tan Alphabet’e, United Airlines’dan Uber’e birçok şirket çalışanlarından aşı olmalarını talep ediyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de ‘demokratik ülkelerde aşı zorunlu hale getirilebilir’ hükmü var. 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?