Oğlu kazadan sağ kurtulan anne bu kez kızı için endişeli

Oğlu 25 kişinin hayatını kaybettiği Costa Concordia gemi kazasından sağ kurtulan anne, bu kez Hint Okyanusu’nda seyir halindeyken makine dairesinde yangın çıkan Costa Allegra’daki kızından haber alamıyor.

Son birkaç hafta içinde kruvaziyer yolcu gemilerinin karıştığı iki büyük kaza meydana geldi. Carnival şirketine ait Costa Concordia adlı lüks yolcu gemisi İtalya açıklarında, kayalıklara çarparak batmıştı. Felaketten kısa bir süre sonra aynı şirketinCosta Allegraisimli gemisinin makine dairesinde yangın çıktı.

Hint Okyanusu’nda 636 yolcu ve 413 mürettebatla seyir halindebulunan gemide çıkan yangının kontrol altına alınmasıyla, büyük bir facianın önüne geçildi. Ancak iki kazanın tek ortak yanı, gemilerin aynı firmaya ait olması değil.

Oğlu Costa Concordia’da çalışan ve kazadan sağ kurtulan Jayne Thomas bu kez Costa Allegra’da dansçı olarak çalışan kızı Rebecca’dan haber almaya çalışıyor.

27 Şubat’ta geminin makine dairesinde yangın çıktığı haberlerinden sonra 23 yaşındaki kızına ulaşamayanThomas, ailesini vuran felaketlere inanmakta güçlük çekiyor.

“KADERİN CİLVESİ”

BBC’ye konuşan Thomas, “Costa Concordia’daki oğlumdan haber alamadığımda, bir daha böyle bir şeyin başıma gelebileceğini hiç düşünmemiştim. Felaketin ikinci kez bizi bulacağı aklıma gelmemişti” diyor.

“Okyanustaki bütün gemilerin içinde yalnızca benim çocuklarımın bulunduğu iki tanesi son bir kaç haftada böyle olaylarla gündeme geldi” diyen Thomas, yine de iki geminin de sahibi olduğu Carnival adlı şirketin sorumluluğu olduğunu düşünmüyor. Thomas iki kazanın da aynı şirketi bulmasını “kaderin cilvesi” olarak görüyor.

Kızına elektronik posta ile ulaşmaya çalışan Thomas, kazadan bu yanaondan haber alamamış.Beklemekten başka çarelerinin olmadığını kaydeden James, kendilerine bilgi verilmesini beklediklerini ifade ediyor.

Kazada ölü olmadığını duyduklarından bu yana daha rahat olduğunu söyleyen Thomas, kızının geçtiğimiz Mayıs ayında gemiye bindiğini ve Temmuz ayında eve dönmesini beklediklerini söylüyor.

Thomas, Costa Concordia faciasından sağ kurtulan 19 yaşındaki oğlu James’in hala kazanın yarattığı travmayı atlatamadığını, şirketin oğlunun sözleşmesini uzatmak istediğini, ama onun bir daha gemiye binmek istemediğini anlatıyor.

Çocuklarından bir daha gemiye binmemeleri gibi bir istekte bulunmayacağını belirten Thomas, “Bu onların kararı” diyor.

ROTASI DEĞİŞTİ

Öte yandan, yardımına gelen bir Fransız balıkçı gemisi ile Descroche adasına doğru çekilen “Costa Allegra”nın rotasının, kruvaziyerin orijinal rotası olan Seyşeller’in başkenti Victoria’nın yer aldığı Mahe adasıyla değiştirildiği bildirildi.

Kruvaziyeri işleten denizcilik şirketi “Costa Crociere” tarafından yapılan açıklamada, kruvaziyerin Descroche adasına yolcu inişinin yapılması için uygun olmaması nedeniyle rotanın değiştirildiği dile getirildi.

Costa Allegra’nın çok düşük hızda gittiği belirtilen haberlerde, kruvaziyerin Perşembe sabahı Mahe adasına varmasının beklendiği ifade edildi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?