Öğretmenle sosyal medya arkadaşlığına yasak geliyor

ABD’de öğrencileriyle ilişkiye giren öğretmenlerin merkezinde yer aldığı skandalların son dönemde artması, bu ülkede eğitim sistemini ve toplumsal değer yargılarını tartışmaya açtı.

Eyalet yönetimleri, öğretmenlerle öğrencilerin sosyal medyada arkadaşlık yapmasını yasaklamaya başladı. Son olarak New York’ta yaşayan 3 yaşında bir kız çocuk annesi Türk öğretmen Erin Sayar, 16 yaşındaki öğrencisi Kevin Eng ile uyuşturucu kullanıp seks yaptığı iddiasıyla gözaltına alınmış, eşinin ödediği kefaletle serbest kalmıştı. Sayar ile öğrencisinin Facebook üzerinden birbirlerine aşk mesajları gönderdikleri, 17 gün boyunca cep telefonlarıyla birbirlerine 3 bin 856 mesaj yolladığı kaydedilmişti. Sayar’ın yakalanmasına da, öğrencisinin Facebook hesabının kız arkadaşı tarafından “hacklenmesi” neden olmuştu. New York Eğitim Dairesi, hazırlanan yeni yönetmelikte, öğretmenlerin internette öğrencileriyle “arkadaş” olmasını yasaklıyor. Öğretmenlerce oluşturulacak resmi internet sayfalarına öğrencilerin abone olabilmesine ise izin verilecek. Türk öğretmen Sayar ile ilgili ABD medyasına yansıyan okuyucu yorumlarında, diğer eyaletlerde ve hatta federal düzeyde de öğretmen-öğrenci ilişkilerinin sosyal medyanın etkileri ışığında yeniden düzenlenmesi talepleri iletiliyor.

Okullar ‘Glee’leşiyor

Artan vakalara dikkat çeken New York Post yazarı Sara Stewart, “Bu tür olaylar yaşıyoruz, sosyal medyanın etkisiyle gençler yetişkin gibi davranırken, yetişkinler çocuklaşıyor. Bir çok yetişkin, çocuk gibi giyiniyor” diye yazdı. Stewart, bir lisedeki özellikle cinsel içerikli olayları konu alan ABD dizisine atıfta bulunarak, “Okullarımız Glee’leşiyor” ifadesini kullandı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?