Oklahoma şeriat yasağı anayasaya aykırı bulundu!

2010 yılında gerçekleşen bir referandumla Oklahoma’da Şeriat yasalarının mahkemelerce kullanılamayacağına dair eyalet anayasasında bir değişiklik gerçekleştirilmişti.

Oklahoma’da bir mahkeme söz konusu anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesini durdurmuş, dava destekçileri tarafından ABD 10. Temyiz Mahkemesi’ne taşınmıştı. Mahkeme Salı günkü kararında Oklahoma Hakimini destekledi ve söz konusu değişikliğin ABD Anayasası’na aykırı olduğuna hükmetti. Söz konusu değişiklik eyalette %70 “evet”le kabul edilmişti

Yasada sadece Şeriat uygulamalarına değil, diğer ülkelerin yasalarına ve uluslar arası hukukun uygulanmasına da engel getiriliyordu.

Oklahoma Amerikan İslam İlişkileri Konseyi Başkanı Münir Awad konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şeriat karşıtı yasaların anayasa dışı olduğunu ve politikacıların bunu kullanmak isterse mahkemelerin onlara izin vermeyeceğini gösteren bir karar oldu” dedi. Anwar konuyu mahkemeye taşımış ve şeriat yasağının kendisi öldükten sonra nasıl gömüleceğini bile belirsiz hale getirebileceğine dikkat çekmişti.

Yasa destekçileri ise söz konusu düzenlemenin doğrudan Şeriatı hedef almadığını sadece dini yasaların mahkemece kullanılamayacağını göstermek için örnek olarak verildiğini iddia etmişlerdi.

Los Angeles Müslüman Halkla İlişkiler Konseyi üyesi Selam El-Marayati ise “İnsanların şeriat deyince akıllarına diktatörlerin yaptığı yanlış uygulamalar geliyor. Bu yanlış kavramsallaştırma Amerikalıların da yanlış bilgilendirilmesine neden oluyor” dedi.

Yasanın Senato’dan geçirilmesi için imza veren Cumhuriyetçi Eyalet Senatörü Anthony Skykes ise ABD sınırları içerisinde Amerikan yasalarının uygulanmasını istemenin meşru olmayan hiçbir yanı olmadığını düşünüyor. (USASABAH)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?