Oklahoma Türk Festivali yerel TV’den canlı yayınlandı

ABD’nin Oklahoma eyaletinin Oklahoma City şehrinde düzenlenen Türk Festivali Fox25 TV kanalında geniş bir şekilde yayınlandı.

3. yılında daha geniş kitlelere ulaşan Türk Festivali Raindrop Türkevi Derneği tarafından organize edildi.

Yoğun ilgi gören festivalde ebru sanatını anlatan stand ve Oklahoma’da yaşayan Türklerin yaptığı yöresel yemekler öne çıktı. Türkiye’den gelen misafir sanatçı Nuran Öner uygulamalı ebru çalışmalarıyla bu geleneksel Türk sanatını ziyaretçilere tanıttı.

Birçoğu ilk kez Türk yemeklerinden tadan misafirler en çok baklava, sarma, döner, salata, Türk çayı ve Türk kahvesini beğendi. Konuklar bundan sonra Raindrop Türkevi’ne daha sık gelip özellikle Türk yemeklerini öğrenmek istediklerini belirttiler.

Fox25 TV festival görüntülerini canlı yayınladı. Kanal, Raindrop Türkevi Müdürü Orhan Osman’ın şu iadelerini seyircilerine aktardı: “Türkçe’de sevilen bir deyimdir: Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır diye. Ümit ederim bu tür kültürel etkinlikler bizim hayat boyu sürecek dostluğumuzu pekiştirir.”

Festivalde açılış konuşması yapan Orhan Osman ise bu etkinliklerin, farklı kültürlerin bir arada kaynaşmasını, sevgi ve mutlulukların paylaşılmasını sağladığını ifade etti. Daha sonra gelen misafirler Kültüevi çalışmaları ile tanıştılar. Osmanlı tarihini, kültürünü, sanatını tanıtan resimlerle donatılan sergi de yoğun ilgi gördü.

Festivalde diğer ilgi odağı Ebru Köşesi sorumlusu Sanatçı Nuran Öner, yaptığı ve sergilediği Ebru örneklerini “Renklerin sudaki dansı” olarak nitelendirdi.

CIHAN

[imagebrowser id=123]

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?