Olmayan ilişkiyi nasıl donduracaksın

AVRUPA Birliği Bakanı Egemen Bağış, 2012’nin ikinci yarısında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin altı aylığına AB dönem başkanlığını aldığında, Türkiye’nin nasıl bir strateji izleyeceğini açıkladı.

Bağış, Ankara ile Brüksel hattındaki ilişkilerin tamamen dondurulmasının söz konusu olmadığını söyledi. Sadece dönem başkanlığı ile yapılacak toplantıları öteleyeceklerini anlatan Egemen Bağış, hem AB Komisyonu ile hem de Parlamento ile tüm mekanizmaların bugünkü gibi işletileceğini vurguladı. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu için gittiği Brüksel’de kendisine eşlik eden gazetecilere şunları anlattı:

Fasılları, Ortaklık Konseyi’ni öteleriz

“Senin Rumlarla bir ilişkin yok ki nasıl donduracaksın. Adam 27 ülkeden bir tanesi, ben fasıl açarken ondan onay alıyorum. Dönem başkanı olunca ne değişecek? Yine buraya geleceğiz gideceğiz. Komisyon ile görüşeceğiz, (AB Genişlemeden Sorumlu Komiser Stefan) Füle ile görüşeceğiz. Parlamento ile görüşeceğiz. Ama dönem başkanlığı ile aynı masaya oturmayacağız. Dönem başkanlığı ile ne zaman aynı masaya oturulur? Fasıl açıp kaparken, ya da Ortaklık Konseyi’nde. Ortaklık Konseyi’ni Fransız dönem başkanlığında da öteledik, o dönem başkanlığında da öteleriz. Fasıl açıp kapamayı da önemsemiyoruz şu anda. Türkiye’nin stratejisi artık bu.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?