O’nun Hayatını Bilmek, Anlamaya Yetmez

Kutlu Doğum haftası çerçevesinde Universal Foundation tarafından organize edilen ve Türk kültür Merkezi (TCC) New York’un sponsor olduğu etkinlikte Hz. Muhammed’in aile reisliği ele alındı.

Programın konuşmacısı olan İlahiyat Uzmanı Dr. Ahmet Kurucan, son Peygamber’in insanlar için mükemmel model olduğunu ve bunun günlük hayata nasıl taşınabileceğine dair önemli bilgiler verdi.

Program, ney dinletisi ile açıldı. Ardından ilahiler ve nihayetinde Kur’an-ı Kerim’in okunmasından sonra Kurucan, Hz. Muhammed’in (sav) hayatını bilmenin yanında O’nu anlamanın da önemine işaret etti. ‘‘O’nu (Peygamberi) anlamak sadece nasıl sorusuna cevap vermekle olmaz. O’nu anlayabilmek için; ne için, neden sorularının da karşılığını bilmek gerekir’’ diyen Kurucan daha sonra şunları ekledi; ‘‘Bunların cevabını bilmek de yetmez, O’nu anlamak ve O mükemmel modeli bugüne taşımak gerekir.’’

“Dinin tüm emir ve yasaklarına inanmalı”

Peygamberin hanımları ile olan ilişkilerine de dikkat çeken Kurucan, Hz. Muhammed’in (sav) evine geldiği vakit eşlerine ev işlerinde yardımcı olduğunu söyledi. ‘‘Peygamberimizin eşlerine ev işlerinde yardımcı olmasını bugünümüze nasıl taşımalıyız sorusuna yanıt olarak bunu tek yönlü değil çift taraflı düşünerek anlamak gerek’’ diyen Dr. Kurucan, ‘‘Bunu da bir sorunumuzu çözmede, ‘acaba yerimde Peygamberimiz olsa nasıl davranırdı’ diye sormalı ona cevap aramalıyız. İşte bu bizleri Peygamberimize yaklaştıracak bir arayış olur.’’

İslamiyet’in bir bütün olduğunu ve dinin tüm emir ve yasaklarının tamamına inanmanın şart olduğunu belirten Kurucan, ‘‘Yani işimize geleni alıp işimize gelmeyeni almama yoluna gidemeyiz. Bu insanın hayatını paramparça eder’’ dedi.

Aile yaşamının sağlıklı yürüyebilmesi konusunda kadın ve erkek fıtratlarının iyi bilinmesi gerekliliğini aktaran Kurucan, Peygamberin hem eşlerinin kadın olma özelliklerini hem de onların karakterlerini iyi bildiğini, ona göre muamelede bulunduğunu dile getirdi.

Program Kurucan’ın konuşmasının ardından yine ilahilerin okunmasının ardından gelenlere hediyelerin dağıtılması ile son buldu. (Ebru DOĞAN-TurkishNY.com)

[imagebrowser id=212]
Photos courtesy of  Ebru DOĞAN-TurkishNY.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?