Orhan Pamuk New York’ta ‘Sessiz Ev’i tanıttı

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, İngilizce’ye yeni çevrilen ‘Sessiz Ev’ isimli kitabının tanıtımı için, New York’ta Amerikalı okuyucuları ile BAM Harvey Tiyatrosu’nda buluştu. Programın moderatörlüğünü, ‘The Enchanter: An Adventure in the Land of Nabokov”’un yazarı Lila Azam Zanganed üstlendi.

Doğu ile batı kültürü arasındaki uçurumu, döneme ait olaylarla anlatarak devrin kültürel durumuna değinilmiş olan roman, Türkiye’de 1983 yılında, yazarın ikinci romanı olarak yayınlanmıştı.

Sessiz Ev’ isimli kitabın daha önce Fransızca, Hollandaca, İspanyolca, İsveççe, İtalyanca, Rusça ve Yunanca gibi dillerde çevireleri gerçekleşmişti. Aynı eseri ile uluslararası platformda 1984 yılında Madaralı Roman ve 1991 yılında Avrupa Keşif Ödülüne de sahip olmuştur.

Neşeli tavırlarıyla dikkat çeken Pamuk, kitabının bazı bölümlerini okuyarak anlatımlarına devam etti. Zanganed’in sorularına sempatik tavırlarıyla cevap veren, Pamuk salonda sıcak bir atmosfer oluşumunu sağladı. Diğer eserleri “Benim Adım Kırmızı” , “Kar” , “Masumiyet Müzesi” kitaplarına da yer verdi. Pamuk, geçtiğimiz aylarda açılan “Masumiyet Müzesi” hakkında da bilgiler verdi, müzede gerçek kahramanlara ait eşyalar bulunduğunu ve izler taşıdığını söyledi.

Pamuk’a yöneltilen sorular arasında, “Her hangi bir kitabınızı yeniden yazmak istediğiniz oldu mu?” sorusuna, “Kendi hayatımı yeniden yazmak isterdim” diye cevap verdi. New York’ta 6 yıldır yaşadığını ve Columbia Üniversite’sinde çalışmaktan mutlu olduğunu da söyledi. Ayrıca, günde 12 saat kitap yazdığını, imkan bulsa bu süreyi 25 saate çıkarmak istediğini, yazma eyleminden son derece keyif aldığını ekledi.

Türklerin, Osmanlı tarihine ait geçmişi görmezden geldiklerini, Osmanlı dönemi ve resim sanatı ile ilgili yazmayı çok istediğini belirtti. Yazar, “ Romancılar da tarihçiler kadar tarihi yansıtabilir. Ben bütün bir tarih bilgisine sahip olamam bu sebeple belli bir alana ve döneme yoğunlaşıyorum ama tarihçiler bütün bir tarih hakkında her şeyi bildiklerini söylüyorlar bu yüzden de insanlar onlara inanmıyor” diye konuşmasına devam etti.

Pamuk, programın sonunda ‘’Sessiz Ev” romanından bir bölümü, okuyucuları için okudu ve daha sonra Amerikalı okuyucularına “İstanbul”, “Kar”, “Masumiyet Müzesi”, “Benim Adım Kırmızı” ve İngilizce’ye yeni çevrilen kitabı “Sessiz Ev” isimli kitaplarını imzaladı ve kısa süreli sohbetler gerçekleştirdi.

Nida Yenilmez / New Jersey
[email protected] 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?