Ortadoğu Ağabey’ini Arıyor

ortadogu agabeyini ariyor

Ortadoğu’da uzun zamandır devam eden çatışmalı ortam, kendilerine Ağabey’lik yapacak birilerini bulamaması sebebiyle her geçen gün çıkmaza gidiyor. Bu görevi üstlenebilecek iki ülkeden biri olan Mısır girdaba sürüklenmek isterken, gerekli pozisyona geçmesi gereken Türkiye ise çok derinden gidiyor.

Ortadoğu’da devam eden bu çatışmalı ortamın tarihsel süreçteki benzerlik durumuna bakıldığı zaman kısmen de olsa Avrupa ülkelerinin Rönensas devrimi öncesi devire benziyor. Nasıl ki o dönem de Avrupa ülkeleri sürekli kendi aralarında savaşıyorsa şimdiler de ülkeler kendi içinde savaşmaya başladı. Avrupa özellikle o dönemlerde Bilimi Ortadoğu da öğrenip yeni bir dünyayı keşfettiler, bilimin çok zor öğrenildiği o dönemlerde bu başarıyı sağlayan Avrupa’ya Nazire olarak Bilginin daha rahat öğrenildiği günümüzde biz orta doğu halkları yeni bir dünya oluşturabilecek miyiz?

Ortadoğu da çekilen sancının Amerika ve Avrupa bakışı her şekliyle çok belirgin İsrail’e komşu ve yakın olan her tehdidi ortadan kaldırmak, İsrail’i Ağabey pozisyonuna geçirmek. İsrail’in bu pozisyonuna karşı çıkan halkları seçilmiş ve taraf olan yöneticiler ile hizaya getirmek.( Mısır’da olduğu gibi) Amerika ve Avrupa bu konuda kimi zaman her ne kadar Türkiye üzerinden oynuyorsa da Suriye konusunda ki tutumları her açık bir şekilde ifade eder boyuttadır.

Süreç Kör-Topal ilerlerken Savaşla bunalan halk kendi kaderine razı bir hal içerisine sokulmak isteniyor, böyle bir durumda medet beklenen Türkiye’nin orta doğu halklarının desteğini alarak yeni bir AĞABEY olma yolunda fırsatını kaçırmamalı. Sürecin bu şekilde devam etmesi durumunda Türkiye’nin bir Mısır olmayacağı konusunda kimse garanti veremez. Bu durumda kendi içinde kısmen rahatlayan Türkiye’nin daha seri ve planlı davranması gerekir, zira kendi içinde ki olumsuzlukları dünyanın Ağabeyi pozisyonundaki
Ülkelerin gazetelerine ilan vererek duyuran başka bir ülke ile karşılaşmadım.

Güneydoğu ve Süreç

Türkiye’de son 30 yıldır devam eden çatışmalı sürecin daha olgunlaşmış bir hal alması tüm Türkiye halklarının yüreğini kısmen de olsa serinletti. Olgunlaşmış adımların atılması ile paranoya haline gelmiş olan bölünme korkusunu gün gittikçe zayıflıyor, süreç boyunca tarafların daha anlaşılır şekilde davranmaları oldukça önemli ve defasında bunca can kaybından önce olsaydı demek geliyor içimizden. Bütün her şeye rağmen olgunlaşacak süreçle bütün her kes kazanacak veya kaybedecek. Türkiye’nin Kürt halkları ile aralarındaki olumlu sonuçlar ülkeyi daha güvenlikli bir duruma getirme şansını da verir, çünkü Türkiye’nin Doğu ve Güney sınırları Kürt halklarından ibarettir.

 

Latif Çavdar / Diyarbakır
[email protected]

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?