Oscar töreni gibi devlet yemeği

ABD Başkanı Barack Obama, iki günlük resmi ziyaret için Washington’da bulunan İngiltere Başbakanı David Cameron’ı basket maçı, mangal, pinpon maçı gibi bir dizi gayri resmi faaliyetin ardından önceki akşam nihayet resmi bir yemekte ağırladı. İki ülke arasında stratejik işbirliği, derin güven ve dostluk ilişkisinin vurgulandığı resmi ziyaretin yemeği de aynı temalı oldu.

Obama çifti, Beyaz Sarayı’ın güney bahçesine kurdukları çadırda verdikleri yemeğe rekor sayıda ismi, tam 362 kişiyi davet ederken, iki ülke arasında köprü olan kültürel elçileri tercih etti.

DEVLET YEMEĞİ OSCAR GECESİ GİBİYDİ / FOTO GALERİ

Obama’nın “en sevdiğim dizi” dediği “Homeland”de Irak’tan dönen Amerikalı askeri oynayan İngiliz Damian Lewis, yüzyıl öncesinde geçen Amerika’ya göç öyküsünün anlatıldığı “Downton Abbey” dizisinin İngiliz oyuncuları Hugh Bonneville ve Elizabeth McGovern’e karşılık yüzde 100 Amerikalı George Clooney ile denge sağlanmıştı. Denge müzik ve iş dünyasından isimlerde de gözetilmişti: Milyarder yatırımcı Warren Buffet’a karşılık Sir Richard Bronson, Amerikalı soul müzisyeni John Legend’a karşılık İngiliz Mumford & Sons çağrılmıştı. Yemek mönüsü de aynı formülle hazırlanmıştı: Amerikan buffalo eti üzerine İngiliz Wellington sosu, İngiliz limonlu pudinginin üzerine Amerikan yaban mersini sosu konmuştu.

Cameron’un duygulu anları

CAMERON’IN ÖLEN OĞLU IVAN / FOTO GALERİ

Devlet yemeğinin en duygusal anları ise ABD Başkanı Obama’nın, Cameron’ın küçük yaşta ölen oğlunu anlamlı sözlerle anması oldu. Kadeh kaldıran Obama, Cameron’a dönerek, “Hepimiz, (çocuğunuzu kaybettiğiniz dönemde) eşinizle birlikte ne kadar güçlü bir duruş sergilediğinizi gördük. Bu gece, ilişkimize güç ve dayanışma kattığınız için teşekkür ederim” dedi. Cameron çiftinin epilepsi hastası oğulları Ivan, 2009’da henüz altı yaşındayken ölmüştü.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?