Oscar’a Türkiye’den hangi film gitsin?

26 Şubat 2012 tarihinde düzenlenecek 84. Oscar ödül töreninde Oscar’da Türkiye’yi ‘en iyi yabancı film’ dalında temsil edecek filmi, sinema meslek örgütleri ve derneklerinden oluşan kurul, başvuru yapan yedi uzun metrajlı film arasından seçecek.

Şimdi söz sırası sizde…

Alaturkaonline Amerikada Yaşayan Türklerin Nabzını Tutuyor !

Sizce Oscar için Türkiye adına ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisinde yarışacak film hangisi olmalı?

[poll id=”8″]

BİR ZAMANLAR ANADOLU’DA

Cannes’da Büyük Jüri Ödülünü kazanan Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ve Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel ile Fırat Tanış’ın oynadığı Bir Zamanlar Anadolu’da (Once Upon a Time in Anatolia), 23 Eylül 2011’de vizyona çıkıyor.

Filmin konusu;
Kasabalarda hayat, bozkırın ortasında sürdürülen yolculuklara benzer.
Her tepenin ardında “yeni ve farklı bir şey” çıkacakmış duygusu, ama her zaman birbirine benzeyen, incelen, kıvrılan, kaybolan veya uzayan tekdüze yollar..

İZİM BÜYÜK ÇARESİZLİĞİMİZ

Yılın bol ödüllü filmlerinden biri olan Bizim Büyük Çaresizliğimiz’in yönetmen koltuğunda Seyfi Teoman oturuyor. Filmin başrollerinde ise İlker Aksum, Fatih Al, Güneş Sayın ile Taner Birsel yer alıyor.

Filmin konusu;İki yakın arkadaş, aynı evde yaşamaya başladıklarında diğer arkadaşları Fikret, bir trafik kazası geçirir ve annesiyle babasını kaybeder. Almanya’ya geri dönmesi gereken Fikret, Ender ve Çetin’den, kız kardeşi Nihal’in okulunu bitirene kadar, onlarla kalmasını ister. Bir süre sonra Ender ve Çetin, birbirlerinden habersiz Nihal’e aşık olurlar. Bu ortak aşk, Ender ve Çetin’in dostluğunda yeni bir sayfa açar.

ÇINAR AĞACI

Handan İpekçi’nin hem senaryasunu yazdığı hem de yönettiği filmin başrollerini Nurgül Yeşilçay, Nejat İşler, Celile Toyon ile Meral Okay paylaşıyor.

Filmin konusu;
Dört çocuk, torunlar, iki ayda bir evden eve taşınan çiçekler, plâklar, bir sandık ve gramafon. Ve iki ayda bir buluşulan “Çınar Ağacı”! Emekli öğretmen Adviye Hanım’ın biraz huysuz kişiliği çocuklarına hayatı zorlaştırıyor görünse de torunu Barış’ın hayatındaki en anlamlı şey anneannesidir. Bir tek Barış, kavuşulacak buluşmalarını iple çekmektedir!

ÇOĞUNLUK

Yurtiçi ve yurtdışında aldığı ödüllerle dikkat eken Çoğunluk’un yönetmenliğini Seren Yüce’nin yaptı.

Venedik Film Festivali, Geleceğin Aslanı; Antalya Altın Portakal, En İyi Film, Yönetmen, Erkek Oyuncu; Yeşilçam Ödülleri, En İyi Film, Senaryo, İlk Film, Gen Yetenek; SİYAD ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu, Yardımcı Kadın, Yardımcı Erkek Oyuncu; Mumbai Film Festivali, En İyi Film, Erkek Oyuncu gibi ödül şampiyonu filmin başrollerini Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen ve Esme Madra paylaşıyor.

Filmin konusu;
Mertkan’ın hayatı basittir; babasının inatlarının getir götür ilerine bakar, arkadaşlarla alışveriş merkezlerinde sağı solu keser, arabayla turlar. Bu basitliklere bir anlam bulmak için pek de hevesli değildir. Ne zaman ki Gül ile tanışır, boşluğu ve basitliği değerlendirmek için bir fırsat çıkar karşına. Ancak babası Gül’ün kökenleri konusunda şüphecidir. Hayatta ayrımcılıkla karşılaştığı ilk anda ona teslim olan Mertkan, çoğunluğa uyar, babasının kendisi için çizdiği yolda hayatına bir anlam bulur.

GÖLGELER VE SURETLER

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’den Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinden En İyi Kurgu (Aylin Zoi Tinel) ve Sinema Yazarları Derneği Ödülü ile dönen Gölgeler ve Suretler, yönetmen Derviş Zaim’in Cenneti Beklerken (minyatür) ve Nokta (hat) ile başladığı ‘Geleneksel Türk Sanatları’ üçlemesinin son halkası. Gölgeler ve Suretler, 1963 Kıbrıs çatışmalarının gündeme geldiği ilk film olma özelliğini taşıyor.

Filmin konusu;
1963 yılında Kıbrıs’ta Türklerle Rumlar arasında parlayan ‘Kıbrıs Olayları’nı bir Karagöz kuklacısı olan babasından ayrı düşen genç bir kızın gözünden anlatan film, Türk sinemasında farklı bir yapıt olarak göze çarpıyor.

HAYDE BRE

Orhan Oğuz’un yönettiği ve Şevket Emrulla, Nilüfer Açıkalın, İlker İnanoğlu ile Mustafa Yaşar’ın oynadığı Hayde Bre, 31 Aralık 2010’da vizyona çıktı.

Filmin konusu;
Balkanlardaki hayatını mutlu bir şekilde geçiren Şaban Aga ile İstanbul’da yaşam savaşı veren üvey kızı Saadet’in hayatı beklenmedik bir şekilde kesişir. Saadet, oğlunun sünneti için Makedonya’ya gider, eşi vefat eden Şaban Aga’yı İstanbul’a getirir. Şehir hayatına uyum sağlayamayan Şaban Aga, devamlı misafir olduğunu düşünmekte, eski yaşamına dönmek istemektedir.

KAVŞAK

2010 yapımı Kavşak filminin yönetmeni Selim Demirdelen. Filmin başrollerini Güven Kıraç, Sezin Akbaşoğulları, Umut Kurt ile Cengiz Bozkurt paylaşıyor.

Filmin konusu;
Güven, bir muhasebe şirketinde şef olarak çalışmaktadır. Mutlu bir evliliği, her şeyden çok sevdiği bir kızı vardır. Kızı da ona çok düşkündür. Güven sıradan bir günün ardından şirketten çıkar, otobüse biner. Evinin bulunduğu ıssız sokak boyunca yürür, oturduğu üç katlı apartmanın önüne gelir. Dairesine girer, üstünü çıkarır, yüzünü yıkar, salondaki kanepeye oturur. Salon boştur. Ev boştur.

Advertisements

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?