Öteki Rusya’dan Putin’e darbe

Rus halkı dün parlamento seçimleri için sandık başına gitti. İktidardaki Birlik Rusya büyük bir oy kaybı yaşasa da birinci parti. Medvedev “Halkın seçimine saygılıyız” dedi ama muhalefetten birçok isim gözaltına alındı.

RUSYA’da 108 milyon seçmenin yaklaşık yarısının oy kullandığı seçimlerin ilk sonuçlarına göre iktidar partisi Birlik Rusya ciddi bir düşüşle oyların yüzde 49’unu alabildi. 2007 seçimlerinde bu oran yüzde 64’tü. Komünist Parti yüzde 20’yle konumunu güçlendirirken Vladimir Jirinovski’nin liderliğini yaptığı Liberal Demokratlar yüzde 13 oy aldı. Bu sabah açıklanacak kesin sonuçlarda önemli bir sapma olmazsa Birlik Rusya 450 sandalyeli Duma’da en fazla 230 vekile sahip olacak. Bu sayı şu anda 315’ti.

Putin yine de rahat

Gelecek yılki devlet başkanlığı seçimleriyle koltuğunu Başbakan Vladimir Putin’e devretmesi beklenen Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev sonuçlara saygılı olduklarını ve “demokrasinin gereği olarak belli konularda koalisyon yapacaklarını” söyledi. İlk sonuçların ardından Putin’le bir araya gelen Medvedev, “Seçim sonuçları toplumdaki siyasi dağılımın tablosudur. Sonuçları kabul ediyoruz. Ülkemizin emin adımlarla yoluna devam edebilmesi için belirli konularda koalisyon kurmak zorunda kalacağız. Zaten demokrasi de zaten bu değil mi” dedi.

Siyasi gözlemciler, partisi ciddi kayıp yaşasa da Başbakan Putin’in üç ay sonraki devlet başkanlığı seçimlerini rahat alacağını vurguluyor. Daha önce Medvedev’in başbakanlığının parlamento seçimlerine bağlı olduğunu söyleyerek bir çeşit gözdağı veren Putin dünkü sonuçlardan etkilenmemişe benziyordu. Medvedev’le birlikte televizyona çıkan Putin “Hala birinci partiyiz. Bu şartlarda en iyi sonuç. Bu durum ülkemizin istikrarlı büyümesini sürdüreceğini gösteriyor” dedi.

Muhalefet ise büyük yolsuzlukların yapıldığı seçimde bile iktidar partisinin bu denli oy kaybetmesini büyük bir sevinçle karşıladı.

Yaka paça demokrasi

2007’ye kıyasla çok daha gergin bir ortamda sandığa gidildi. Moskova’da 50 bini aşkın otomatik silahlı güvenlik görevlisi önlem aldı. Rus polisi, aralarında muhalif liderlerden Eduard Limonov’un da bulunduğu, izinsiz gösteri yapmaya çalışan 20 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Limonov, 2012 devlet başkanlığı seçimlerinde de aday. Başbakan Putin oyunu tek başına kullandı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?