Otomobil hırsızlığına son

Uzmanlar, üzerine oturan sürücüyü algılayıp tanıyan bir araba koltuğu geliştirdi.

Yeni Araç Koltuğuyla Üzerine oturanı tanıyan bir araba koltuğunuz olsaydı, yüz tanıma sistemi kullanımı büyük ölçüde azalırdı. Bunu gerçekleştirmeyi amaçlayan bir grup Japon araştırmacı, üzerine oturan sürücüyü algılayıp tanıyan bir araba koltuğu geliştirmeyi başardılar.

“Advanced Institute of Industrial Technology” deki araştırmacıların geliştirdiği bu yeni sistem, aslında oldukça basit şekilde çalışıyor. Scroll.com.tr’nin haberine göre koltukta bulunan 360 farklı sensör, aracı sürekli kullanan kişilerin ağırlıklarını kaydederek, üzerine uygulanan basıncı ölçüyor. Basınç farklılıklarını algılayan sensörler yeni verileri, daha önceden kaydedilen verilerle karşılaştırarak sürücünün kim olduğunu tespit edebiliyor. Bu yeni teknolojinin artılarından birisi de, ağırlıkları algılayabildiği için araca binenin kendi sürücüsü mü, yoksa araba hırsızı mı olduğunu ayırt edebilmesi.

Yapılan testlerde sistem, yüzde 98’lik bir oranla uygulanan bütün basınçları doğru bir şekilde analiz ederek, üzerine oturan kişileri tanıyabildi. Teknoloji daha geliştirme aşamasında olduğundan, kilo alıp vermelerde yaşanacak veya değişik ağırlıklardaki giysilerin oluşturacağı olumsuz etkilerin engellenmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Öte yandan son derece hızlı bir ilerleme kaydeden araştırmacılar, araba üreticilerinin gelecek 3 yıl içerisinde bu koltuğu, donanım paketlerine katacaklarına kesin gözüyle bakıyorlar.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?