Özel müşavir 39 yaşında UNESCO’ya büyükelçi oldu

Özel müşavir 39 yaşında UNESCO'ya büyükelçi oldu
Dışişleri Bakanlığı güz dönemi büyükelçiler kararnamesi büyük ölçüde tamamlandı. En dikkat çekici atama Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Özel Müşaviri Gürcan Balık oldu.

39 yaşındaki Balık, kıdemli büyükelçilerin görev yaptığı Paris’teki Türkiye’nin UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilciliği’ne atandı. Balık daha önce Londra, Washington ve Tiflis gibi Ankara için önemli ve yoğun bölgelerde görev yapmıştı. Ali Babacan’ın dışişleri bakanlığında özel kalem olarak görev yapan Balık aynı görevi Davutoğlu ile de sürdürdü. Gürcan Balık son beş senede Türk dış politikasını ilgilendiren neredeyse her konuda aktif çalıştı. Balık, son olarak Bakan Özel Müşaviri olarak görev yapıyordu. Bakanlıkta Ortadoğu başta olmak üzere birçok önemli dosyadan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Halit Çevik de, Türkiye’nin New York’taki BM Daimi Temsilciliği’ne atandı. Son yıllarda dikkat çeken bakanlık dışından atama bu dönem de görüldü. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Kavas Çad’a büyükelçi olarak gidiyor. Kavas, Afrika’ya özel ilgisi ve çalışmalarıyla biliniyor. Diğer bir önemli atama da Kanada’ya gerçekleşti. Bakanlığın İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Babalı Ottowa’ya büyükelçi olarak atandı. Babalı da bakanlığın dikkat çeken genç diplomatlarından.

12 atamanın gerçekleştiği kararnamede diğer değişiklikler şöyle: Taner Karakaş Arjantin, Engin Yürer Kolombiya, Necip Egüz İrlanda, Hüseyin Müftüoğlu Bangladeş, Mustafa Pulat Nijerya, İ.Kemal Okyay Sri Lanka, M. Hakan Olcay Belçika ve Osman Bülent Tulun Tayland. Güz kararnamesi henüz Resmi Gazete’de yayımlanmazken atamalar Bakan Davutoğlu tarafından büyükelçilere sözlü olarak iletildi.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?