Pahalı pil mi ucuz pil mi

Kaliteli markalar uzun süre dayanıyor, diğerleri ise ucuz. Peki hangi pili tercih etmeliyiz?

Piller günlük hayatımızın vazgeçilmez aletlerine enerji sağlıyor. Peki ya bu uçsuz bucaksız pil dünyasında doğru seçimi nasıl yapabiliriz? Ünlü markaların kaliteli pilleri uzun ömür sunuyorlar, fakat oldukça pahalılar. Ucuz piller ise bu performansın yakınından bile geçemiyor.

Wired’in yaptığı araştırma işte bu konuya cevap veriyor. Yapılan araştırmada, Duracell ve Energizer marka pillerin, ucuz pillere oranla iki kat daha uzun dayandığı görülüyor. Fakat fiyat / performans oranına gelindiğinde arada çok ufak fark olduğu dikkat çekiyor.

İşte Wired’in önerisi: “Doğru tercih pili hangi alanda kullanacağınıza göre değişiyor. Diyelim ki bir cep feneri için kullanacaksınız; bu durumda kullandığınız pilin pek bir önemi yok. Ucuz kullanırsanız sürekli pil değiştirme zahmetine girersiniz o kadar. Pahalı kullanırsanız da pil değiştirmezsiniz ama yine aynı parayı verirsiniz. Fakat Wii, PS3 ya da Xbox kumandası ya da uzaktan kumandalı helikopter/araba gibi cihazlar için kaliteli pil kullanmalısınız, çünkü voltaj çok düşerse bu cihazlar düzgün çalışmayabiliyor.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?