Panetta, Ankara’dan önce Kabil’e uğradı

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın iki hafta önceki ziyaretinin ardından, yarın da ABD Savunma Bakanı Leon Panetta Türkiye’ye geliyor.

Sene başında Türkiye’yi CIA Başkanı olarak ziyaret eden Panetta’nın güvenlik gerekçesiyle resmen duyurulmayan ziyaretinin ise en az iki gün sürmesi planlanıyor.

İki buçuk yıl CIA Başkanlığı yaptıktan sonra geçen temmuzda ABD Savunma Bakanlığı’na atanan Panetta, Ankara ziyaretinde Irak ve Türk-İsrail ilişkilerini gündeme getirecek. Türkiye’nin de görüşmelerde PKK’ya karşı mücadelede daha fazla destek konusunu dile getireceği belirtiliyor.

Mevkidaşı İsmet Yılmaz dışında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’ndan randevu istediği öğrenilen Panetta, önceki gün çıktığı yurtdışı turuna Cibuti ile başladı. Panetta dün de Afganistan’ın başkenti Kabil’e sürpriz bir ziyaret düzenledi. Amerikalı bakan, ABD’nin bu ülkedeki askerlerini çektiği ve Pakistan ile kriz yaşadığı bir dönemde Afgan yetkililerle durum değerlendirmesi yaptı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?