Panetta kendi askerinden korktu

AFGANİSTAN’daki Amerikan Birliklerini ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’nın, kendi askerine silah bırakma emri verdiği öne sürüldü.

Adı açıklanmayan; ancak Panetta’nın konuşması sırasında salonda bulunan bir astsubay, toplantı sırasında silahların yere indirtildiğini, bu silahları toplayıp salonun dışına bırakılması işinin de kendisine düştüğünü aktardı.

New York Times’ın haberine göre aynı astsubay, bu hareketin, geçtiğimiz pazar günü bir Amerikan askerinin silahıyla rastgele ateş edip sivilleri öldürmesiyle ilgili olup olmadığına ilişkin soruyuysa, “Birileri fena pirelendi, tüm söyleyeceğim bu” diye yanıtladı. Silah bırakma emri veren Tümgeneral Mark Gurganus’sa, bunun pazar günü 16 Afgan sivilin Amerikalı bir asker tarafından öldürülmesiyle ilgisi olmadığını, ancak toplantıya katılan Afgan birliklerinin silahsız olması nedeniyle böyle bir tasarrufa gerek duyduklarını söyledi. Uzmanlar, askerlerin bir bakan konuşurken silah bırakmasının alışıldık bir durum olmadığının altını çiziyor. Panetta’nın uçağı indiği sırada, bir saldırgan çalıntı araçla bekleyen kalabalığa dalmak istemiş, ancak taşıt çukura düşünce yanarak ölmüştü.

Karzai: 2013’te çekilin ve gidin

Amerikan bir askerin 16 sivili öldürmesinin ardından sert açıklamalarıyla dikkat çeken Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, dün bir araya geldi ABD Savunma Bakanı Panetta’dan NATO’nun askeri çekilmesinin, 2014’ten 2013’e alınmasını, yabancı askerlerin de derhal taşradan üslere çekilmesini istedi. Taliban ise ABD ile başlattığı görüşmelere son verdiğini açıkladı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?