Parayla mutluluk nasıl satın alınır?

parayla-mutluluk-nasil-satin-alinir

Çoğu insan en fazla mutluluğu elde etmek için parayı nasıl harcamaları gerektiğini zaten bildiklerini zanneder. Parayla mutluluk nasıl satın alır?

Çoğu insan para kazanmak için uzman yardımı gerektiğini bilirken, en fazla mutluluğu elde etmek için parayı nasıl harcamaları gerektiğini zaten bildiklerini zanneder. Parayla mutluluk nasıl satın alır?

Warren Buffett’in para hakkındaki tavsiyesi dünya genelinde deneyimli yatırımcılar tarafından incelenip uygulandı. Çoğu insan para kazanmak için uzman yardımı gerektiğini bilirken, en fazla mutluluğu elde etmek için parayı nasıl harcamaları gerektiğini zaten bildiklerini zanneder. Sonuç olarak, içgüdülerini dinleyerek televizyonlardan arabalara, ikinci evlere kadar mutluluk getireceğini düşündükleri şeyleri satın alırlar.

Bu yaklaşımla ilgili problem, meslektaşlarımızla birlikte yürüttüğümüz on yıllık araştırmanın da gösterdiği üzere, içgüdülerimizin yanlış yönlendirildiği ya da tamamen yanlış olduğu. Bunca televizyon, araba, ev…

Bunların mutluluğumuz üzerinde neredeyse hiç etkisi yok. Ancak artık hangi harcama türlerinin mutluluğumuzu artırdığını biliyoruz ki bu da benzer tüketiciler ve şirketler için değerli bir içgörü.
Buffet son zamanlarda My Philanthropic Pledge adlı bir serbest kürsü yazısı kaleme aldı. Bağış yapma konusunda tavsiyede bulunmaktansa, duygusal sağlığımızı iyileştirmek için bağışta bulunmamız gerektiğini belirtti. Malvarlığının yüzde 99′unu bağışlama kararı hakkında “daha mutlu olamayacağını” söyledi.

İyi hissetmek için Buffet gibi milyarlar mı bağışlamamız lazım? Bizim gibi sıradan insanlar için ne mutlu ki mütevazı seviyede cömertlik bizi mutlu kılabiliyor. Bir dizi deneyde, insanlardan para bağışlamak ya da yakınlarına hediye almak gibi yollarla, başkaları için para harcamalarını istedik. Kendileri için yaptıkları harcamalara kıyasla, başka biri için harcama yapan bu insanların daha mutlu olduklarını tespit ettik.
Araştırmamız Hindistan ve Uganda gibi insanların temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı yoksul ülkelerde bile kendileri için harcama yapmaktansa, bu parayı başkalarına vermeyi düşünen insanların daha mutlu olduğunu gösterdi. Başka biri için birkaç dolar harcamak bile mutluluğunuzu artırabiliyor. Bir çalışmada, gün içinde başkaları için beş dolar harcaması istenen insanlar, kendileri için beş dolar harcayan insanlara göre daha mutlu olduklarını söylediler.

Akıllı yöneticiler, çalışanlarının mutluluğunu artırmak amacıyla diğerleri için yatırım yapma gücünü kullanıyorlar. Örneğin Google, çalışanları için zorlu bir “bonus” planı oluşturdu. Şirketin, çalışanlardan herhangi birinin bir diğerini 150 dolar bonus almak için aday gösterebileceği bir fonu bulunuyor. Google’daki ortalama maaşlar göz önünde bulundurulduğunda 150 dolarlık bonus küçük bir değişiklik. Ancak bonusun, çalışanın kendisi için bunu talep etmesindense bir başka çalışana vermesini gerektiren doğası, duygusal anlamda çok iyi sonuçlar oluşturabiliyor.

Başka insanlara yatırım yapmak aynı zamanda müşterileri de etkiliyor. Eğlence parkı yöneticileri, park oyuncaklarında çekilen fotoğrafları satın almaları için müşterileri ikna etmenin bir yolunu bulamıyorlardı. Bu müşterilerin yüzde birden daha az bir kısmı ortalama 12,95 dolara satılan fotoğrafları alıyordu. Ama araştırmacılar daha zekice bir değişiklik yaptılar. Müşterilere fotoğraflar için ne kadar isterlerse ödeyebileceklerini, istemezlerse ödemeyeceklerini ancak öderlerse ücretin yarısının bağışlanacağını söylediler. Bu değişiklik, müşterilerin sadece hatıra eşyası almasını değil aynı zamanda diğerlerine de yatırım yapmasını sağladı. Bu seçenek verilince, müşterilerin neredeyse yüzde 4,5′i fotoğrafları satın aldı ve fotoğraflar için ortalama beş dolar ödediler. Sonuç olarak şirketin oyuncak başına kâr oranı da dört kat artmış oldu.

Warren Buffet, mutluluk gurusu… Para kazanmak hakkında tavsiyelerini aldığımız gibi, araştırmalar şimdi de mutluluğu bulmak için Buffet’ın tavsiyelerine kulak vermemiz gerektiğini söylüyor. Paramızı harcama yollarımızı yeniden düşünerek, beş lira kadar ufak miktarlarda bile olsa, harcadığımız her lira için daha fazla mutluluk elde edebiliriz. Buffet’ın tavsiyesinin finansal açıdan da bir yararı var. Şirketler çalışanların ve müşterilerin bonus olarak aldıkları ya da ürünlere harcadıkları meblağlardan elde ettikleri mutluluğu maksimize ederek, çalışan ve müşteri memnuniyetini artırabilir ve en alt kesimi bundan yararlandırabilirler.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?