Pardus’ta neler oluyor

Ulusal işletim sistemimiz olarak bilinen hepimizin gururla takip ettiği Pardus’un üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Pardus’un geliştiricilerinden Semen Cirit’in yaptığı açıklama, geçtiğimiz gün gündeme bomba gibi düşmüştü: “İlk kararlı sürümünü 21 Ocak 2011’de çıkaran, daha sonra 2011.1 ve 2011.2 ile yoluna devam eden 2011 sürümü ailesi sona eriyor. Bu tarihten sonra Pardus 2011 için herhangi bir yazılım güncellemesi yapılmayacak. Bu sürümü kullanan ve emeği geçen herkese çok teşekkürler.”

Cirit, Pardus’un üretiminin durdurulmasının nedenini ise şu sözlerle duyurdu: “TÜBİTAK’ta olan genel değişim ve son dönemde yaşanılan büyük iş gücü kaybı sonrasında Pardus Yönetimi bu kararı verdi.”

İşte bu açıklama Pardus’a gönül verenleri bir anda yıktı. Açıklamadan kesin bir sonuç çıkartmak zor olsa da, Pardus projesinin tarih olacağı dedikoduları zaten bir süredir ortalıkta dolaşıyordu. Yani açıklama sonrasında projenin artık bitirildiği sonucuna varmak mümkün. Pardus 2011 ailesinin tamamen destek dışı kalması ile birlikte, şu an güncellenen ya da geliştirilen bir Pardus sürümü de kalmamış oluyor.

PARDUS YOLUNA “KURUMSAL KİMLİĞİYLE” DEVAM EDECEK

Geliştirici toplulukları, Pardus’un devamı için harekete geçse de, şimdilik somut bir adım görünmüyor. Pardus Kurumsal ise, pek çok devlet dairesinde de kullanıldığı için güncellenmeye devam edilecek. Ama bunun da ne kadar süreceği şimdilik bir bilmece… Bakalım önümüzdeki günler, Pardus için neler gösterecek?. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?