Pasaport Süresi Uzatmada 31 Aralık Son Gün

ESKİ TİP PASAPORTLARIN SÜRELERİNİN UZATILMASI VE YENİLEME İŞLEMLERİ İLE YENİ TİP E-PASAPORT BAŞVURULARI HAKKINDA DUYURU

Bilindiği üzere, ülkemizce 1 Haziran 2010 tarihi itibarıyla, “Uluslararası Sivil Havacılık Kuruluşu (ICAO)” mevzuatı uyarınca makinede okunabilir uluslararası standartlara uygun e-pasaport uygulamasına geçilmiş ve vatandaşlarımıza yeni tip çipli e-pasaportlar verilmeye başlanmıştır.

Bu uygulama kapsamında, 31 Aralık 2010 tarihinden itibaren, eski tip pasaportların sürelerinin uzatılması ve refakat hanesine çocuk kaydı yapılması mümkün olmayacaktır. Bununla birlikte, eski tip pasaportlar geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabilecektir.

Eski tip pasaportlarının süresini 31 Aralık 2010 tarihine kadar uzatmayan vatandaşlarımızın bu tarihten sonra çipli yeni tip e-pasaport almak için dış temsilciliklerimize şahsen başvurmaları gerekecektir (E-pasaport başvuruları sırasında vatandaşlarımızın parmak izleri de alınmaktadır). Dolayısıyla arzu eden vatandaşlarımızın, daha sonra dış temsilciliklerimize şahsen başvurmak zorunda kalmamaları için, eski tip pasaportlarının sürelerini 31 Aralık 2010 tarihinden önce uzatmaları önem arzetmektedir. Öte yandan, vatandaşlarımızın eski tip pasaportlarını, 31 Aralık 2010 tarihine kadar dış temsilciliklerimize başvurarak, sayfalarının dolması veya yıpranması sebebiyle eski tip pasaportlarla yenilemeleri de mümkündür.

Yeni tip e-pasaportlara müracaat randevu ile gerçekleştirilmekte olup, 9:00-11:30 ve 13:30-15:00 saatleri arası için verilen randevular www.epasaport.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden alınabilmektedir. E-pasaport başvurularına ilişkin ayrıntılı bilgilere de anılan siteden ulaşılması mümkündür. Eski tip pasaportların süresinin uzatılması ve yenilenmesi işlemlerinin ayrıntılarına dair bilgilere ise  www.konsolosluk.gov.tr internet adresinden erişilebilmektedir.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

T.C.Los Angeles Başkonsolosluğu

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?