Patronunuzdan nasıl zam istenir?

patronunuzdan-nasil-zam-istenir

Patronunuzdan zam istemek çok da kolay bir durum değildir.  Peki Patronunuzdan nasıl zam istenir? Böyle bir görüşme sonrasında olasılıklar nelerdir?

Maaş artışı istemek sinir bozucudur, gerer…

İşte size bu zorlu durumda başarı olasılığınızı arttıracak 3 ipucu.

Patronunuzdan nasıl zam istenir?

1- Doğru zamanı seçin; Yükselişte olduğunuz bir dönem en iyisidir. Başarılı bir proje arkasından, kutlamalar, aferinler falan aldığınız zamanlar çok uygundur. ‘’Peki, tamam’’ denmesini garantilemez, ama artış olacağı varsa böyle dönemler ardından olur.

Ya da kafaya çentik atar. Utangaçlık edip, fırsatçılık yaptığınızı düşünmeyin. Başarı böyle şeyler için değerli ve gerekli. Yalnız, patronunuz çok meşgulken ya da başka önceliklerle kafası doluyken sakın araya sıkıştırmayın. Baştan kaybedersiniz.

2- Plan yapın; İsteyeceğiniz rakamı bilin. Gerçekçi olun ve talebinizi destekleyecek sağlam argümanlarınızı kafanızda hazırlamış olun. ‘’Ben biraz zam istiyorum’’ gibi söylemler gayri ciddi görünür ve hafife alınır. Söylediklerinizi somut gerekçelerle, benzer pozisyonlarla (sakın kişi değil!) ve son başarılarınızla destekleyin. Altını doldurun. Önceden mutlaka bunları ezberlemiş, çalışmış olun. Kekelemeyin, heyecanlı, gergin olmayın.

3- Net ve olumlu bir tutum sergileyin; Pozitif, coşkulu ve net olun. Sakın ultimatom falan vermeye kalkmayın. Başkalarını çekiştirerek, kötüleyerek, ‘’onlar aldı, bana niye yok?’’ gibi aptallıklar yapmayın. Direkt ‘’kıskanç-fesat-dedikoducu’’ gibi algı yaratır, sevimsizleşirsiniz. Yapacağı varsa yapmaz! Olacağı
varsa olmaz.

Böyle bir görüşme sonrasında olasılıklar?

a- Zam aldınız, ne güzel güle güle harcayın…

b- Hayır demedi, ileri tarihte değerlendirmek üzere süre istedi. Samimi ise güzel… Motive bir şekilde daha da başarılı olmaya çalışın ve o zaman geldiğinde yine aynı şekilde hatırlatın. Takip edin.

c- Hayır demedi, başından savmak için öylesine bakarız-ederiz dedi. Bu hayır’ın sebebini iyi analiz edin. Problem nerede? Sizde mi onda mı? Eğer hakikaten haklı iseniz, hak etmişseniz biraz daha bekleyin, olmazsa iş arayın. Eğer içinizden tam olarak hak etmediğinize dair en ufak dahi bir kuşku varsa daha çok asılın. Bu olayı sizi küstürecek değil, motive edecek bir fırsata dönüştürün. Neticede patronunuz da sizin artış istediğinizi duymuş oldu. Bunu her ikiniz de yaşanmamış sayamazsınız. Böyle bir görüşmeden sonra, iki taraf da daha dikkatli olacaktır.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?