Pazar Kahvaltıları

pazar-kahvaltilari-irem-akdere1Pazar Kahvaltıları. İrem Akdere yazdı. Amerika’da sabah kahvaltıları Türkler için büyük sıkıntı! Biz kahvaltıyı seven milletiz.

Pazar Kahvaltıları

Her gün Güneş yeniden doğuyor, her yeni gün bir diğerinden farklı ve dünden daha iyi olma potansiyeli taşıyor. E ondan yeni güne mutlaka güzel başlamak gerekiyor.

İyi bir uykunun ardından, güneşli ve  güzel bir havayla güne merhaba demek…

Mükellef bir sofrada sağlam bir kahvaltı edip koca bir fincan çay ya da kahve içince günün yorucu temposu ve yoğunluğuyla baş etmeye hazırız!

Amerika’da sabah kahvaltıları Türkler için büyük sıkıntı! Biz kahvaltıyı seven milletiz. Sağlıklı olması ayrı bir sebep ama kültürümüz böyle, öyle alışmışız, öyle biliyoruz ve öyle istiyoruz.

pazar-kahvaltilari-irem-akdere-2

Sabah kalkınca bir fincan demlenmiş çay içmeden güne başlamak imkansız! Olmaz öyle şey! En azından biraz beyaz peynir, biraz zeytin, bir dilim ekmek yememiz şart!

pazar-kahvaltilari-irem-akdere

Hele bir de günlerden Pazar ise mutlaka ama mutlaka mükellef bir sofra kurulmalı ve fırından gelen poğaça kokularıyla sofraya oturup saatlerce hem kahvaltı hem muhabbet etmeliyiz.

pazar-kahvaltilari-irem-akdere-3

Gazetemiz sabah ekmekle beraber alınmış olmalı. Pazarsa hele  gazete bir sürü ekle gelecek! İnanılmaz!  İçtiğimiz çayla beraber demlene demlene keyif yaparız.

pazar-kahvaltilari-irem-akdere-4

Biz  öyle bir milletiz ki, o kadar günlük/haftalık/aylık/ yıllık sıkıntılarımıza rağmen hayattan son derece keyif almayı, boş günlerimizi güzel değerlendirmeyi, iyi yemekler yemeyi, keyifle muhabbet etmeyi, ailemizle güçlü bağlarımızı her daim korumayı, kaliteli ve mutlu yaşamayı  biliyoruz!

pazar-kahvaltilari-irem-akdere-5

Biz ne kadar şansılıyız! Biz ne kadar farklı ve özeliz!

Amerika’da bir Pazar gününü düşünelim.  Hafta sonu çalışma ihtimaliniz çok yüksek.  Mesela ben son bir yıldır hemen her hafta sonu bir gün mutlaka çalışıyorum. Dolayısıyla hafta sonu kavramı kalmıyor, bitmek bilmeyen haftalar oluyor. Zaman kavramı nerde? Yok. Pazar sabahı kalkıyorum, Starbucks’tan kahvemi alıyorum, işe gidiyorum. Kahvaltı nerde? Yok! Gazete nerde?! Telefonda!  İyi bir kahvaltıya erişim çok zor!

pazar-kahvaltilari-irem-akdere-6

Tamam teknoloji çağında yaşıyoruz, hele bir de Amerika’da yeni çıkan teknolojiye erişim hem kolay hem daha uygun ama kapıya bırakılan eklerle dolu bir Pazar gazetesinin yerini tutabilir mi? Asla!  Telefon ekranından haber okuyoruz, konuşmalar uzun mu yok kısa. Keyifli mi?! Hayır.

pazar-kahvaltilari-irem-akdere-7

Kahvaltıya geri dönelim. Kahveyle iş yoluna düşülür yolda arabaya servis bir donut alınır ya da bir bagel. Geç kalındıysa da bir enerjibar. İkisi de ne fırından taze çıkmış simitin ne de poğaçanın yerini tutar.

Gözünü seveyim ülkemin!

pazar-kahvaltilari-irem-akdere-8

Hafta sonu  sabah kahvaltılarımızın değerini bilelim! Hayatı iyi yaşamaya devam edelim!

İrem Akdere / Orange County

Önceki haberKatili grip
Sonraki haberLatin Gaultier
Ben İrem Akdere. Ben bir turist, ben bir hayalperest, ben bir keşif meraklısı, ben bir hayattan keyif alma, mutlu olma avcısı. Hayatımın farklı bir dönemi, yeni anılar, yeni tecrübeler zamanı. California’yı anlatıyorum. Fotoğraflar çekiyor, farklı yemekler yiyor, yeni mekanlar keşfediyorum.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?