Peki Ya Dwight Gelmezse…

Dwight2

 

 

 

Peki Ya Dwight Gelmezse

 

Şu anda NBA’de en çok konuşulan konu Dwight Howard, ve kontrat imzalayacağı takım. Bu konu o kadar çok konuşuluyor ki, Chris Paul tatilde olduğu San Diego’dan, yeni antrenör Doç Rivers ile tanışmak için şehre döndüğünde, Los Angeles’da Howard’dan başka konu konuşulmadığına dokunmadan edemiyor, ve bir Clipper olarak bu konuya içerlediğini açık açık twitliyor.

Sezon şununda serbest kalan, ve senelerdir bu ani bekleyen, umarız şu günlerin de keyfini çıkartan Dwight Howard 2 günde, kendisine bel bağlayan, ve kadrosunda görmeye can atan 5 tane takım ile görüştü. 5 takımın herhangi birinin Dwight ile sözleşme imzaladığında neler olabileceğini kestirmek çok güç değil, ama biz konuya tersten bakalım, Dwight’ı kadrosuna katamayan takımlar acaba ne yapacaklar? B, C ve hatta D planları var mı?

 

Los Angeles Lakers

Dwight Howard Lakers’da 1 yıl oynadı. 17.1 sayı, %57.8 süt yüzdesi 12.4 rebound ve 2.4 blok istatistikleri ile başarılı da bir sezon geçirdi. All-Star oldu (Eğer başka takıma giderse, 1 sene Lakers’da oynayıp All-Star olan, Lakers tarihindeki ilk oyuncu olacak) ama tabiri yerinde ise, yaranamadı.

Kobe’nin dikkatin merkezi olduğu bir takımda, hiçbir zaman rahat edemedi. Başarısızlığın faturası ona kesildi. Takımda Kobe’ye yakın olan kişiler tarafından dışlandı. D’Antoni’nin Lakers’a getirdiği sisteme ayak uyduramadı, ve bunu her defasında hiç çekinmeden söyledi. Kobe ile hem soyunma odasında, hem dışarıda yıldızı hiç barışmadı. Soyunma odasında, galibiyetle biten maçlarda bile soğuk bir hava vardı.

Fakat sezon bitti, ve herşey tersine döndü. Lakers, Dwight’ı takımda tutabilmek için tarihinde görülmemiş, müthiş bir kampanya başlattı. Şehir Dwight adına yapılan, “Bizimle Kal” (#D12STAY) posterleri ve afişleri ile donatıldı. Los Angeles Times Gazetesi’nin Pazar günkü sayısına tam sayfa ilan verildi.

Şehirde Dwight’ın kalması halinde herkesin rahatlayacağı bir hava var. Peki ya Dwight giderse…

Dwight giderse; 2013-2014 sezonu ölü bir yıl olacak. Gelecek sene sonunda kontratlı tek oyuncunun $9.7 milyon’luk kontratıyla Steve Nash olacağını düşünürsek, takımın rahatlaması ve yeni transferler yapabilmesi için önümüzdeki sezonun bitmesi beklenecek. $7,27 milyonluk kontratı ile Metta takımda tutulacak, ve Gasol pota altına kaydırılacak. Earl Clark’ın sözleşmesi yenilenecek, ve Lakers ucuz oyuncuların peşine düşecek.

 

Houston Rockets

Rockets genç, agresif oyuncu ve teknik kadrosu ile bir anda Howard’ın transfer olabileceği en cazip takım konumuna geldi. Gelir vergisinin olmadığı Houston şehri bir anda gidilebilecek en gözde yer oluverdi.

James Harden, ve Chandler Parsons ikilisinin yanına yerleştirilebilecek Dwight ismi, birçok basketbolsever için çok şey ifade eder oldu.
Dwight’ı alması halinde Houston’un şampiyonluğu ne kadar zorlayacağını kestirmek biraz güç, fakat alamadığı taktirde ne olur…

Öncelikle yukarıda bahsettiğim gibi genç ve agresif oyuncu kadrosunu korumaya yönelecekler. Dwight ismi ile, CBS Sports’un haberine göre takas edilebilecek oyuncular listesine kaydırılan Ömer Aşık ve Jeremy Lin rahatlayacaklar, ve gözlerini, ne olur ne olmaz diye Pazartesi günü kontak kurdukları, boşta olan Josh Smith’e çevirecek, ve büyük olasılıkla bu transferi bitirecekler.
Atlanta Hawks

Hawks, sene sonunda Chris Paul ve Dwight Howard ikilisine kanca takmış, Al Horford’u da tutup “Süper Takım” kurma düşüncesiyle yola çıkmıştı. Horford’u power forvet pozisyonuna kaydırıp, Howard’ı center düşünen yetkililer, müthiş bir takım kurma düşüncesiyle yanıp kavruluyorladı. Fakat bu düşünceleri Chris Paul’ün “LobCity”de (Los Angeles) kalmasıyla bitiverdi.

Düşüncelerinin %50’sinden olan Hawks, hala Dwight ile imzalayıp, Howard’ın etrafında genç ve iyi takım kurma şansına sahip. Fakat olmadığı taktirde Hawks’in elinde olan, işedikleri her oyuncuya kontrat teklif edebilecek çap space çap space, ligdeki başka hiçbir takımda yok.

Dwight olmaz ise, Hawks Horford etrafında bir takım kuracak. Şu anda boşta olan Al Jefferson, veya Andrew Bynum gibi center oyuncular düşünülebilir, ve oyun kurucu mevkiindeki oyuncuları Jeff Teague ile sözleşme yenileyebilir.

Eğer para harcamak istiyorlarsa, Bucks’in oyun kurucuları Ellis veya Jennings kadroya katılabilecek oyuncular olabilirler.

 

Dallas Maverciks

Maverciks de aynı Hawks gibi uygun çap space’a sahip bir diğer takım, yani istedikleri oyuncuya teklif götürebilirler, ve Dallas da Houston gibi gelir vergisinin verilmediği bir başka şehir, bu özellik de bu transferi cazip yapabilecek faktörlerden bir tanesi.

Mavs, Dwight’ı her ne kadar, en az diğer takımlar kadar istese de, transfere diğerleri kadar fevri yaklaşmıyorlar. Oyuncuları Dirk, takım sahibi Cuban ve basketboldan sorumlu Nelson’un söyledikleri tek şey, Mavs’in yapısının tek bir oyuncuya endeksli olmaması. Belki en doğru olan da bu.

Geçen sene Daron Williams’da da gördüğümüz gibi, kendilerine gelmeyen oyunculara kayıp olarak bakmamaları, ve daima ileriye bakıp, yeni oyuncuları kadrolarına katmak istemeleri.
Dwight ile görüşmeye gelen Dirk ve Cuban, görüşmeden çok mutlu ayrıldılar. Cuban 4 saatlik görüşmenin çok iyi geçtiğini bile söyledi, ama ya Dwight Dallas’ı seçmezse; o zaman Dallas bostaki Josh Smith, Jefferson, Bynum, Millsap ve Jennings gibi oyuncuları kadrosuna katmak için çaba sarfedecek.

Yalnız, bu yukarıda saydıklarım oyuncular sadece Mavs için geçerli değil. Bu oyuncular sürekli diğer takımlardan teklif alan değerli oyuncular. O yüzden, vereceği karar için beklenen Dwight’ın kararının gecikmesi, ligdeki birçok takımın ve oyuncunun da geleceğini etkileyecek..

 

Golden State Warriors

Golden State başta olmayan, fakat daha sonra ortaya çıkan bir takım oldu. Warriors’un Dwight’ı kandırması en çok Lakers’a yarayacak, çünkü Wariors’un transfer yapabilmesi için imzala ve takas yap metodu en uygun olan metod olacak. Lakers Dwight ile imzalayacak ve oyuncuyu Boğut ve Thompson ikilisi ile takas edecek.

Dwight’ın Warriors’a gitmesi halinde Curry, David Lee ve rookie Barnes ile izlemesi çok keyifli bir takım yaratılabilir. Fakat takas yöntemi ile kaybedilebilecek bir Thompson’un yokluğu da takımı çok olumsuz yönde etkileyebilir.

Warriors bu transfer havuzunda belki de en rahat takım. İsmini son anda duyduğumuz Warriors, Dwight’ı transfer etse de olur, etmese de. İlerki düşüncelerini etkileyebilecek bir yapılanma içine gireceklerini, ve takımın iskeletinde oynama yapacaklarını çok zannetmiyorum. Sağlıklı bir Boğut, Curry, Thompson ve Barnes ile zaten tehlikeli bir rakip olan Warriors Jarrett Jack konusunda karar vermeli ve Landry’i kiminle değiştirebileceğini düşünmeli.

 

İyi haber, Dwight ile olabilecek bütün görüşmeler bugün itibariyle son buldu. Dwight Howard, belki de ilk defa dikkatin merkezi durumunda, herkes iki dudağının arasından çıkacak cevabı bekliyor.

Gelen ilk değerlendirmeler 4 Temmuz tatilinden sonra Dwight’ın kararını açıklayacağı yönünde.

Bakalım bu dönemin sonunda kazanan, ve kaybedenler kim olacak..

 

 

Burak Yarkent

alaturkaonline.com/ Los Angeles, California

 

 

 

 

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?