Pelosi “Soykırım” sözü verdi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, “Amerikan Hükümeti’nin soykırım olduğunu daha yüksek sesle ilan etmesine kadar bize rahat yok” dedi.

Soykırım iddialarıyla ilgili ABD Kongresi’nde düzenlenen bir anma töreninde konuşan Pelosi, “20’nci yüzyılın en karanlık bölümlerinden birine dair gerçek çoğu zaman inkar ediliyor. 1.5 milyondan fazla Ermeni sonsuza kadar susturuldu, 2 milyonu evlerinden sürüldü” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ermeni Soykırımı iddialarıyla ilgili ABD Kongresi’nde yapılan bir anma töreninde “Amerikan Hükümeti’nin soykırımın olduğunu daha yüksek sesle ilan etmesine kadar bize rahat yok” dedi. Washington, yarın Başkan Obama’nın yapacağı 24 Nisan açıklamasından önce Ermeni lobisi ablukasında. 

Temsilciler Meclisi’ne bağlı Cannon House’da önceki akşam düzenlenen “Ermeni Soykırımı Anma Töreni” başlıklı toplantıya, Nancy Pelosi dahil 21 vekil katıldı. Meclis’in çoğunluk lideri Demokrat Partili Steny Hoyer, Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Howard Berman ve Ermenistan’ın Washington Büyükelçisi Tatul Markaryan’ın da katıldığı toplantıda Pelosi, “Amerikan Hükümeti’nin soykırımın olduğunu daha yüksek sesle ilan etmesine kadar bize rahat yok” diyerek soykırım iddialarının takipçisi olma sözü verdi.

Pelosi, konuşmasında, gerçekler için savaşmaktan bıkmadıklarını, seslerini duyurmaya devam edeceklerini ifade ederek “20. yüzyılın en karanlık bölümlerinden birine dair gerçek çoğu zaman inkar ediliyor. 1.5 milyondan fazla Ermeni erkek, kadın ve çocuğun sesi sonsuza kadar susturuldu ve 2 milyonu evlerinden sürüldü” dedi.

Tolga TANIŞ  / WASHINGTON-NEW YORK
hurriyetusa.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?