Pennsylvania Eyelet Meclisi dua ile açıldı, 9 Mayıs’ı Türk Günü ilan etti

Pennsylvania Eyalet Meclisi, Türk din adamı Bekir Aksoy’un duası ve meclisin 9 Mayıs’ı Türk günü olarak ilan etmesiyle açıldı.

Pennsylvania eyalet tarihinde bir ilk gerçekleşti. Pennsylvania Eyalet Meclisi, Türk din adamı Bekir Aksoy’un duası ve 9 Mayıs’ı Türk Günü olarak ilan edilmesini oylayan oturumla açıldı. Türk Kültür Merkezi Pennsylvania’ın girişimiyle bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ‘Türk Günü’ eyaletin başkenti Harrisburg’taki bulunan tarihi meclis binasında gerçekleşti. Birçok senatörün ilgi gösterdiği etkinliğin öğleden sonraki oturumu din adamı Bekir Aksoy’un, ‘ Bizi temsil eden vekillere güç ver. Allahım biz biliyoruz ki biz nasılsak bizi yönetenlerde öyledir. Bizi ve onları doğru yoldan ayırma.’ duası ve senatörleri ‘amin’ demesiyle açıldı. Yapılan duanın ardından, Pennsylvania ve Türkiye arasında politik, ticari ve kültürel diyalogun geliştirilmesi başta olmak üzere teklif edilen karar eyelet senatörü Mike Brubaker tarafından okunarak oylamaya sunuldu. Demokratik ve Cumhuriyetçi parti mensuplarının tamamının evet oyu ile 9 Mayıs Türk günü ilan edilerek ilişkilerin geliştirilmesi alkışlar eşliğinde karara bağlandı.

Karardan memnuniyetini ‘inanılmaz derece mutluyum’ sözleriyle anlatan TCC Pennsylvania başkanı Sait Önal, ‘ Eyalet meclisinden çıkan bu karar Türk kökenli Amerikalılar için son derece önemli. Politik, ticari, kültürel anlamda bir çok alanda iki ülke arasında ilişkiler daha da gelişecek. Aslında kararın etkisi şimdiden kendini hisettirdi, bu yaz en az 3 senatör Türkiye’ye gitmek istediklerini ifade etti.’’ dedi.

‘Türklerin samimiyetinden çok etkinledim’ diyerek Zaman Weekly konuşan senatör Mike Brubaker, ‘Türk Kültür Merkezi Pennsylvania, çok önemli sosyal projelere imza atıyor. Kültürlerin birbirini anlaması adına bu çok önemli. Bu meclisten geçirtiğimiz tasarı ile Pennsylvania ve Türkiye Cumhuriyeti arasında ilişkiler daha da artacak. Bu noktada Türk Amerikalılara daha çok iş düşecek. ’’ diye konuştu. Brubaker, bu yaz Türkiye’ye gideceğini ve çok heyecanlı olduğunu belirterek ‘ Türk yemeklerine bayılıyorum’ diyerek sözlerini noktaladı.

Tasarı hakkında yorumda bulunan bir diğer senatör Lloyd Smucker’dı. Türk toplumu ile iki yıl önce tanıştığı anlatan Smucker, ‘Red Rose Vakfı’nın binası hemen kilisemin yanında. Hep merak ediyordum; kimdirler, ne iş yaparlar diye. Sait ve eşi Selma hanım Ramazan’da iftara çağırdılar ve böylece tanıştık. Türkleri tanıdıkça Amerika ile ne kadar adapte olduklarını ve farklı kültürlerin birbirlerini anlaması için ne kadar gayret gösterdiklerini gördüm. Umut ediyorum ki meclisten geçen tasarı ile ilişkilerimizi daha iyi bir noktaya taşıyacak.’’ dedi. Senatör Smucker’da önümüzdeki yaz ailesiyle birlikte Türkiye’ye gitmeyi planladığını sözlerine ekledi. Program meclis binasının giriş salonunda gün boyu ikram edilen Türk yemeği ve kültürel sunumlarla son buldu.

MEHMET DEMIRCI, HARRISBURG,PENNSYLVANIA / Zaman

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?