Pentagon Türkiye’ye insansız hava aracı satmak istiyor

Wall Street Journal, ABD Savunma Bakanı Panetta’nın Türkiye ziyareti sırasında insansız hava aracı satış meselesinin gündeme geleceğini, Pentagon’un, Türkiye’ye ikisi silahlı, altı aracı satmak istediğini belirterek, “ABD yetkilileri, anlaşmayı Kongre’ye kabul ettirmenin zor olacağını düşünüyor” diye yazdı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Türkiye’ye ikisi silahlı, dördü de gözetleme olmak üzere, toplam altı insansız hava aracını satmak istediği ancak anlaşmayı Kongre’ye kabul ettirmenin zor olacağı öne sürüldü.

Wall Street Journal, Obama yönetiminin, “kilit müttefikler”e insansız hava araçları satmak istediğini ancak ABD Kongresi’nde direnişle karşılandığını öne süren geniş haberinde “Yönetim yetkilileri, kısa bir süre önce silahlı insansız araçları ve silah sistemlerinin, NATO üyesi İtalya ve Türkiye’ye satılması olasılığı konusunda Kongre üyeleriyle gayri resmi istişarelere başladı” diye yazdı.

Öngörülen satışların, perde arkasında, Obama yönetimi ile teknolojinin aktarılmasına soğuk bakan bazı Kongre üyeleri arasında bir tartışma başlattığını bildiren gazete, bu tartışmaların da insan hakları gruplarının, Obama yönetiminin dünya çapında insansız hava araçlarını, militan olmalarından kuşkulanan kişilerin öldürülmesinde kullanmasına karşı kampanyalarını hızlandırdıkları bir döneme rastladığına dikkat çekti.

“İTALYA’YA SATIŞ ONAYLANMAZSA, TÜRKİYE’YLE ANLAŞMA İLERLEMEZ”
Gazete, ABD’nin şimdiye kadar silahsız araçları, İtalya dahil bazı ülkelere sattığına ancak silahlı araçların sadece İngiltere’ye satılmasına izin verildiğine işaret ettiği haberinde, önerilen silahlı araçlar transferinin Kongre’de daha sıkı bir inceleme ile karşı karşıya bulunduğunu ifade etti.

İtalya’ya altı aracın satılması önerisinin, Kongre’de pek sıcak karşılanmadığını belirten gazete, “Görüşmeler konusunda bilgileri olan yetkilerine göre, Pentagon, Türkiye’ye de iki silahlı aracı ve dört gözetleme aracı satmak istiyor. Ancak Türkiye ile anlaşmanın, Kongre üyelerinin İtalya’ya satışı onaylamayı reddetmesi halinde ilerlemesinin pek olası olmadığını söylüyorlar” diye yazdı.

“ARAÇLARI PKK’YA KARŞI KULLANMAK İSTİYOR”
Türkiye’nin araçları, PKK’ya karşı kullanmak istediğini belirten gazete, şöyle devam etti:

“ABD yetkilileri, Pentagon’un, Türkiye ile Kuzey Irak ve sınır boyunca ABD insansız hava araçlarıyla sağlanan gerçek zamanlı istihbarat paylaşımı yapmakta olduğunu, böylece Türkiye’nin hava kuvvetlerinin vuracağı PKK mevzilerini belirlemeye yardım ettiğini söylüyor.”

“DAHA AZ DUYARLI SİLAH SATIŞLARINI BLOKE ETMEKLE TEHDİT ETTİLER”
WSJ, Türk yetkililerinin, bu haftaki Türkiye’ye ziyareti sırasında Savunma Bakanı Leon Panetta’nın önerilen satış konusunda son bilgileri vermesi için ısrar etmelerinin beklendiğini de belirtti. Gazete şunları da yazdı:

“ABD yetkilileri, anlaşmayı, birçok üyesi, Türkiye’nin bir zamanlar müttefiki olan İsrail ile ilişkisinin kötüleşmesinden kaygı duyan Kongre’ye kabul ettirmenin zor olacağını ifade ediyorlar. Bazı Kongre üyeleri, Ankara’nın İsrail’e yönelik tutumunu protesto etmek amacıyla daha az duyarlı silah satışlarını bloke etme tehdidini gündeme getirdi.”

“TÜRKİYE, PREDATOR’A BENZER BİR ARACI GELİŞTİRİYOR”
ABD’nin yakın müttefiklerine insansız araç satışlarını destekleyen Kongre üyelerinin ise bu durumun NATO’nun yeteneklerinin güçlendirilmesine olanak sağlayacağını öne sürdüğüne dikkat çeken gazete, silahlı insansız hava aracını geliştirmiş olan veya geliştirmekte olan ülkeleri de yazdı.

Bu çerçevede Çin, Hindistan, İran, İsrail, İngiltere ve Türkiye’nin çalışmalarına vurgu yapan WSJ, Türkiye için “Büyüklüğü ve taşınma kapasitesi açısından (ABD’nin silahlı aracı) Predator ile karşılaştırabilir, uzun dayanabilen bir aracı geliştiriyor” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?